Čo sa to deje v Taliansku? Premiér podal demisiu, prezident mu to odmietol

Prezident Sergio Mattarella odmietol rezignáciu Maria Draghiho na funkciu talianskeho premiéra, pretože rozvrátená koaličná vláda sa ocitla v chaose.

Bývalý prezident Európskej centrálnej banky Mario Draghi ponúkol svoju rezignáciu po tom, čo Hnutie 5 hviezd, strana jeho vládnej koalície, bojkotovala hlasovanie o dôvere vláde.

Taliansky prezident ho teraz požiadal, aby vystúpil v parlamente a získal jasný obraz o politickej situácii.

Draghi, ktorý je premiérom iba necelých 18 mesiacov, už skôr svojmu kabinetu povedal, že „väčšina národnej jednoty, ktorá túto vládu podporovala od jej vzniku, je preč“.

 

Trval na tom, že sa zúfalo snažil pokračovať na „spoločnej ceste“ a zároveň sa snažil „vyhovieť potrebám, ktoré mi boli predložené politickými silami“, ale po dnešnom hlasovaní o dôvere „toto úsilie nestačilo“.

Pán Draghi povedal: „Chcem oznámiť, že dnes večer podám do rúk prezidenta republiky demisiu.“

„Dnešné hlasovanie v parlamente je z politického hľadiska veľmi významnou skutočnosťou. Väčšina národnej jednoty, ktorá túto vládu podporovala od jej vzniku, je preč.

„V týchto dňoch bolo z mojej strany maximálnym záväzkom pokračovať na spoločnej ceste a snažiť sa tiež vyhovieť potrebám, ktoré mi boli politickými silami prednesené.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *