Čo sa to deje?! Nikdy som nezažil toľko chorých ľudí, tvrdí špičkový nemecký lekár

Podľa nemeckého lekára intenzívnej starostlivosti Christiana Karagiannidisa dosiahla úroveň chorobnosti obyvateľstva historické rozmery.

„Chorobnosť v spoločnosti je v súčasnosti mimoriadne vysoká, nikdy som nič podobné nezažil,“ povedal prezident Nemeckej spoločnosti pre internú intenzívnu starostlivosť a urgentnú medicínu pre denník Rheinische Post.

V mnohých regiónoch už prakticky nie sú voľné lôžka intenzívnej starostlivosti. Hlavným problémom už nie sú koronálne infekcie. „Momentálne bojujeme proti veľmi širokej škále ochorení: Chrípka, vírus RS, korona a iné respiračné ochorenia, ako aj bežné núdzové situácie.“

Karagiannidis vkladá nádej do prázdnin. „Stavím sa, že sa čoskoro zachránime na prázdniny. Potom objem prípadov na klinikách zvyčajne klesá a kapacity v nemocniciach sa opäť zvyšujú.

Nemecký Červený kríž (DRK) odhaduje, že vzhľadom na preťažené detské kliniky sa zdravotnícky personál čoraz častejšie stretáva aj s vyhrážkami a násilím. „Čoraz častejšie sa vyskytujú prípady vyhrážania alebo skutočného použitia psychického a fyzického násilia voči zdravotníckemu personálu,“ uviedla prezidentka DRK Gerda Hasselfeldtová pre denník Rheinische Post. Rodičia musia niekedy celé hodiny sedieť na pohotovosti alebo choré deti musia stráviť noc na nemocničných chodbách, sťažovala sa. Krátkodobý liek je však sotva možné nájsť. Ošetrovateľský personál je potrebné urýchlene uvoľniť.

Karagiannidis, lekár intenzívnej starostlivosti, je tiež členom vládnej komisie pre nemocničnú starostlivosť. Okrem úzkych miest na klinikách sa zdravotný systém borí aj s nedostatkom viacerých liekov. Karagiannidis sa vyslovil za to, aby štát v spolupráci s miestnymi výrobcami liekov zabezpečil výrobu určitých liekov na sklade, aby boli vždy k dispozícii v dostatočnom množstve. „Pre krajinu to bude drahé, ale pre krajinu, ako je Nemecko, je znepokojujúce, že sme sa s takýmto nedostatkom museli opakovane vyrovnávať už dlhší čas a že tento nedostatok sa tento rok stal obzvlášť akútnym kvôli mnohým infekciám,“ povedal Karagiannidis.

Bavorský minister zdravotníctva Klaus Holetschek sa v denníku Rheinische Post vyslovil za stretnutie na najvyššej úrovni o zásobovaní liekmi. „Spolková vláda by preto mala pred Vianocami zvolať samit so všetkými zainteresovanými inštitúciami a hľadať riešenia spolu so združeniami lekárov, Národným združením lekárov povinného zdravotného poistenia, lekárnikmi, veľkoobchodníkmi s liekmi a farmaceutickými spoločnosťami,“ uviedol politik CSU.

Liga na ochranu detí vyjadrila ostrú kritiku kvôli problémom so zásobovaním liekmi pre malé deti. „Je to obžaloba politiky, že teraz nie je ani dostatok liekov a prostriedkov na zníženie horúčky pre deti,“ povedal predseda združenia Heinz Hilgers pre „Stuttgarter Zeitung“ a „Stuttgarter Nachrichten“ (sobota). „Federálna vláda musí teraz čo najrýchlejšie konať a zaobstarať lieky. A musí urýchlene stanoviť smer, aby sa takáto situácia už nikdy neopakovala.“

Najnovšie sa vyskytli problémy so zásobovaním detskými liekmi, ako sú sirupy proti horúčke a kašľu. Ako vysvetlil spolkový minister zdravotníctva Karl Lauterbach (SPD), týka sa to aj liekov pre dospelých, napríklad liekov proti rakovine a antibiotík. Na riešenie problémov oznámil na nový týždeň návrh zákona.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *