Čo chystajú? Rusi odpovedali na vstup Fínska do NATO: Odpovieme potichu a v správnom čase

Rusko bude na vstup Fínska do NATO reagovať včas a bez náhlenia. Podľa agentúry TASS to dnes povedal námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov v reakcii na oficiálne prijatie Helsínk do Severoatlantickej aliancie.

„Nebudeme sa pretekať s lokomotívou NATO, nepotrebujeme ju. V správnom čase potichu odhalíme našu odpoveď,“ povedal Riabkov. Podľa ruských médií tiež spochybnil „vyhlásenia predstaviteľov niektorých západných médií“, podľa ktorých si Západ myslí, že Rusko nebude na fínsky prístup nijako reagovať.

„Hlboko sa mýlia,“ povedal Riabkov k tejto záležitosti.

Fínsko a Švédsko požiadali o členstvo v Severoatlantickej aliancii minulý rok v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu. Zatiaľ čo vstup Fínska ratifikovalo všetkých 30 existujúcich členov NATO, Štokholm zatiaľ nemá súhlas Turecka a Maďarska. Fínsko, ktoré má dlhú spoločnú hranicu s Ruskom, dnes oficiálne ukončilo proces prijímania.

Americký prezident Joe Biden privítal vstup Fínska a povedal, že jeho ruský náprotivok Vladimir Putin sa mýli, keď si myslí, že rozpútanie brutálnej a agresívnej vojny proti Ukrajine rozdelí Európu a NATO. „Dnes sme jednotnejší ako kedykoľvek predtým,“ povedal Biden.

Fínsko si však spolu so Švédskom zachováva vojenskú neutralitu v rámci Európy už mnoho desaťročí. Ruská invázia na Ukrajinu však priniesla dramatický obrat, najmä pre Fínsko, ktoré má s Ruskom takmer 1 300 km dlhú spoločnú hranicu a má skúsenosti so sovietskou inváziou z minulého storočia.

Rusko už predtým varovalo, že ak Fínsko a Švédsko vstúpia do NATO, rozmiestni vo svojej pobaltskej enkláve Kaliningrad jadrové a nadzvukové zbrane. „Rusko bude nútené prijať odvetné vojensko-technické a iné kroky na riešenie hrozieb pre svoju národnú bezpečnosť, ktoré z toho vyplývajú,“ varoval vlani ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Rusko reaguje podráždene aj teraz. Ruské veľvyslanectvo vo Švédsku napríklad na svojej webovej stránke zverejnilo vyhlásenie, že Švédsko a Fínsko by sa stali „legitímnymi cieľmi“, ak by vstúpili do NATO.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *