Čínske tanky sa zhromažďujú smerom na Taiwan, kam má letieť americká politička

333-tisíc ľudí (údaj z poludnia) z celého sveta sleduje pohyb amerického vládneho lietadla, na ktorého palube sedí predsedníčka snemovne Nancy Pelosiová. Stále totiž nie je jasné, či poletí do Južnej Kórey, ako je oficiálne v pláne, alebo pristane v taiwanskom meste Taipei – napriek vážnym vyhrážkam Pekingu. Web FlightRadar24 sa kvôli enormnému záujmu stretáva s výpadkami služby. 

V juhovýchodnom čínskom meste Sia-men, ktoré leží oproti Taiwanu a je domovom početnej vojenskej prítomnosti, obyvatelia v utorok nahlásili pozorovanie obrnených vozidiel v pohybe a zverejnili obrázky online, ktoré agentúra Reuters nemohla okamžite overiť.

Čínske sociálne médiá boli plné strachu z potenciálneho konfliktu a vlasteneckej horlivosti a téma Pelosiovej návštevy bola najpopulárnejšou položkou na Twitteri podobnom Weibo.

Pelosiová v utorok navštívila Malajziu, z ktorej dopoludnia odletela. Zatiaľ však nie je jasné kam. Okolo poludnia SELČ ukazoval server FlightRadar24, že vládne lietadlo preletelo Brunej a mierne sa stáča na sever.

Oficiálne mala Pelosiová na svojom ázijskom turné štyri zastávky: Singapur, Malajziu, Južnú Kóreu a Japonsko. Prvé dve už absolvovala, teraz by preto mala mieriť do Južnej Kórey.

Podľa informácií stanice CNN má však v utorok večer miestneho času (popoludní SELČ) pristáť v Taipei, kde sa stretne s taiwanskou prezidentkou. Návštevu bude zrejme musieť podniknúť na neoficiálnej úrovni, aby neporušila oficiálnu politiku „jednej Číny“, ktorú Spojené štáty ctia.

Let vzbudil veľký záujem verejnosti. Na FlightRadare sleduje „výlet” Pelosiovia cez 330 tisíc ľudí, čísla stále narastajú. Neprekvapivo sa jedná o najsledovanejší let na platforme.

Čína opäť v utorok varovala, že sa nebude „nečinne prizerať”, ak sa Pelosiová rozhodne na Taiwane pristáť. Peking dlhodobo považuje ostrovný štát za súčasť svojho územia.

Rusko považuje očakávanú návštevu Nancy Pelosiovej na Taiwane za „provokáciu“, ktorej cieľom je vyvinúť tlak na Peking, uviedla to hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovov, informuje agentúra Reuters.

Čína je rozzúrená potenciálnou návštevou predsedníčky Snemovne reprezentantov USA na Taiwane. V pondelok hovorca Číny varoval, že jej armáda sa „nebude nečinne prizerať“, ak sa návšteva uskutoční.

Na tlačovom brífingu Zacharovová uviedla, že Rusko podporuje Pekingom presadzovanú zásadu jednej Číny a je proti nezávislosti Taiwanu „v akejkoľvek forme“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *