Čína okamžite spúšťa vojenské cvičenia po prílete americkej političky do Taiwanu: USA sa zahráva s ohňom, neskončíte dobre!

Lietadlo s predsedníčkou americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovou v utorok pristálo na Taiwane. Pelosiová svoju cestu dopredu oficiálne neoznámila. Čína oznámila, že bez odkladu začne námorné a letecké cvičenia v okolí Taiwanu, píše agentúra AFP.

„Naša delegácia návštevou Taiwanu vyjadruje neochvejný záväzok Ameriky podporovať pulzujúcu taiwanskú demokraciu,“ napísala Pelosiová po pristátí na Twitteri. Záväzok USA voči demokratickému Taiwanu je podľa nej dôležitejší ako inokedy.

Čína zareagovala oznámením, že bezodkladne začne spoločné námorné a letecké cvičenie vo vzdušnom priestore severne, juhozápadne a juhovýchodne od Taiwanu. Podľa agentúry Reuters o tom informovalo veliteľstvo čínskych východných síl.

Predsedníčka Snemovne reprezentantov, zvolená za demokratov, je dlhodobou kritičkou Číny a jej neoficiálne, ale dopredu známe plány navštíviť Taiwan v rámci ázijského turné Peking popudili.

Čínsky minister zahraničia Wang I v utorok varoval, že si americkí politici zarábajú na malér. „Americkí politici, ktorí sa v otázke Taiwanu zahrávajú s ohňom, neskončia dobre,“ odkázal.

Podľa miestnych médií Čína pred príletom Pelosiovej na Taiwan uzavrela vzdušný priestor nad Taiwanskou úžinou pre všetky civilné lietadlá.

Tesne pred pristátím amerického lietadla na Taiwane čínska televízia CGTN na svojom webe informovala o tom, že sa nad Taiwanský prieliv vzniesli čínske bojové lietadlá Su-35.

Na letisku v taiwanskej metropole Taipei sa zhromaždili davy ľudí skandujúcich: „Vitajte, Pelosiová!“ Privítali tak prílet stroja, ktorý bol od svojho štartu z Kuala Lumpuru najsledovanejším lietadlom na svete, ako sa používatelia internetu snažili zistiť, či Pelosiová návštevy Malajzie skutočne zamieri na Taiwan.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *