Chystajú sa občianske nepokoje? Polícia v Británii sa už pripravuje. Ľudia nebudú mať na potraviny

Polícia v Spojenom kráľovstve sa pripravuje na rozsiahle „narušenie verejného poriadku“ spôsobené krízou životných nákladov, ak nová premiérka Liz Trussová neschváli dostatočne veľkú vládnu pomoc. 

Po obrovskom náraste budúci mesiac sa účty za energie do apríla budúceho roka vyšplhajú na približne 6 522 libier ročne, čo je úroveň, ktorá hrozí uvrhnúť tretinu krajiny do chudoby.

Z uniknutého národného strategického dokumentu, ktorý získal denník Times, vyplýva, že policajní šéfovia sa obávajú, že „ekonomické otrasy a finančná nestabilita“ majú „potenciál viesť k nárastu určitých druhov kriminality“.

Očakáva sa, že dôjde k prudkému nárastu krádeží v obchodoch, vlámaniu a krádeži vozidiel, ako aj internetových podvodov a vydierania, pretože ľudia sa zúfalo snažia vyjsť s peniazmi, pričom kriminálni oportunisti sa tiež snažia ospravedlniť svoje činy.

Správa Národnej rady policajných náčelníkov už zaznamenala nárast niektorých trestných činov a varuje, že „zložitejším a nepredvídateľným rizikom je možnosť väčších občianskych nepokojov ako reakcia na dlhodobý a bolestivý ekonomický tlak“.

Jeden z poslancov informovaných miestnou políciou uviedol, že ak nová premiérka Liz Trussová, nezavedie dostatočne veľké vládne rozdávanie, bude to „tlačiť viac ľudí ku kriminalite a povedie to k verejným nepokojom“.

„Ak podpora nesplní očakávania, očakávali by sa podobné scény ako v roku 2011,“ povedal poslanec s odkazom na londýnske nepokoje, ktoré sa rozšírili aj do ďalších častí krajiny.

„Vedúci dôstojník jedného policajného zboru v severnom Anglicku povedal miestnemu poslancovi, že bez výrazného zásahu vlády sa obáva návratu horúčkovitých podmienok, ktoré viedli k londýnskym nepokojom v roku 2011,“ uvádza sa v článku.

Vzhľadom na to, že viac ako milión ľudí sľúbilo, že prestane platiť účty za energie, panujú aj obavy, že veľké množstvo ľudí bude odchádzať od čerpacích staníc bez platenia.

Emily Spurrellová, komisárka polície a kriminality v Merseyside, dokonca navrhla, že ľudia, ktorí ukradnú mlieko, jedlo alebo plienky pre svoje deti, nebudú stíhaní, čo je prístup, ktorý sa príliš neosvedčil vo veľkých amerických mestách na východnom a západnom pobreží.

Vláda sa medzitým pripravuje aj na výpadky telefónnych liniek a počítačových systémov v dôsledku výpadku prúdu. Prebehlo cvičenie s krycím názvom „Vznešená breza“, ktoré sa sústredilo na udržanie prevádzky Whitehallu počas rozsiahleho výpadku elektrickej siete.

Ako sme už predtým zdôraznili, energetici v Spojenom kráľovstve varovali vládu, že krajine hrozia masové občianske nepokoje v dôsledku toho, že ľudia nebudú mať v zime na účty za kúrenie a elektrinu.

Jeden z vysoko postavených predstaviteľov odvetvia uviedol, že keď si ľudia „uvedomia, aké zlé to bude“, mohli by svoj hnev preniesť do ulíc v podobe násilných demonštrácií.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *