Čaputová vyvesila LGBTI vlajku na prezidentskom paláci

Tisíce ľudí dnes v Bratislave pochodovali ulicami na čele s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, aby podporili LGBTI (lesby, gayovia, bisexuáli, transsexuáli) komunitu.

Bratislavou pochodovali tisíce ľudí s dúhovými vlajkami, ktoré sú symbolom tejto komunity. Dúhová vlajka začala viať aj na prezidentskom paláci, hneď vedľa slovenskej vlajky.

Na podujatí na podporu LGBTI ľudí vystúpila aj Zuzana Čaputová so svojim odkazom:

„V týchto dňoch prežívame veľa smútku. Myslím na všetky obete a mladých ľudí, ktorých sme v posledných týždňoch stratili,“ vyhlásila Čaputová.

„Nenávisť sa stala súčasťou našich životov. Udrela priamo do našich sŕdc. Zasiahla dôležité hodnoty. Je nevyhnutné, aby sme mali v hlavách jasné slová, aby sme nemlčali. Prepáčte. Mrzí ma, že naša spoločnosť nedokázala ochrániť vašich blízkych. Prepáčte, že niektorí z vás sa nemôžete cítiť bezpečne. Patríte sem. Ste pre našu spoločnosť hodnotní,“ vyhlásila Čaputová.

Na podujatí bol aj primátor Bratislavy Matúš Vallo, ktorý odkazuje, že treba povedať dosť:

„Táto atmosféra sa tu neobjavila len tak. Z ničoho nič. Vytvárali ju konkrétni ľudia, ktorí sa na tom nehanbia získavať lacné politické body,“ uviedol Vallo.

„Som nahnevaný. Cez slzy sa mi tlačí hnev a treba povedať dosť. Koľko výziev máme dať, na koľkých zhromaždeniach sa máme zúčastniť, koľko sviečok máme zapáliť, koľko prosieb máme vysloviť? Naozaj museli dvaja mladí ľudia zomrieť, aby sme to začali brať vážne? Juraj a Matúš boli zavraždení a vy nedokážete vysloviť názov ich komunity? Je to LGBTI+. Prestaňte už, prosím, deliť spoločnosť,“ odkázal Vallo politikom.

Prezidentka Zuzana Čaputová si uctila obete stredajšej tragédie, kde mladík zavraždil pred LGBTI podnikom dvoch mužov. Mladík neskôr zabil aj seba.

Tragédia sa stala v stredu po 19-tej hodine na Zámockej ulici v Bratislave pred podnikom, kde sa stretáva LGBTI komunita. Mladík mal zabíjať z nenávisti.

Prezidentka Čaputová navštívila toto miesto tragédie, zapálila sviečku a položila kyticu.

Stretla aj so zástupcami LGBTI komunity. S majiteľom Teplárne, podniku, v ktorom sedeli obete, sa objali a plakali. Potom sa vybrali na súkromný rozhovor dovnútra podniku, uvádza portál tvnoviny.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *