Čaputová, Heger a Kollár sa spojili a poslali Putinovi tvrdý odkaz: Puškami ste zorganizovali referendá!

V Kremli v piatok prebehol slávnostný ceremoniál, pri ktorom ruský prezident Vladimír Putin podpísal dohody o pripojení štyroch regiónov na východe a juhu Ukrajiny k Rusku. Potom vyzval Kyjev na rokovania. Anektovaných území sa ale Moskva nevzdá a bude ich hájiť všetkými dostupnými prostriedkami, zdôraznil.

„Obyvatelia nových regiónov sa navždy stávajú Rusmi. Moskva bude konať tak, aby obyvatelia Donbasu a ďalších oslobodených území cítili podporu celého Ruska,“ vyhlásil ruský prezident.

Ukrajinu ruský prezident v piatkovom prejave vyzval, aby sa vrátili k rokovaciemu stolu a rešpektovali vôľu obyvateľov Donbasu. „Ľudia svoju voľbu urobili, jednoznačne si vybrali. Je to vôľa miliónov ľudí,“ vyhlásil Putin ku skončeným referendom, ktoré Západ označuje za zmanipulované a neplatné. O obnovenie Sovietskeho zväzu ale Putin podľa svojich slov nestojí.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová k tejto téme uviedla vyhlásenie na sociálnej sieti, pod ktoré sa podpisuje ona, premiér Eduard Heger aj predseda parlamentu Boris Kollár:

Spoločné vyhlásenie prezidentky Slovenskej republiky, predsedu Národnej rady Slovenskej republiky a predsedu vlády Slovenskej republiky k snahe Ruska nelegálne anektovať časť ukrajinského územia

„Dôrazne odsudzujeme snahu Ruskej federácie nelegálne anektovať časti ukrajinského územia. Tieto oblasti boli Ukrajine násilne zabraté vojenskou agresiou zo strany Ruska, ktoré tak hrubo porušilo Chartu OSN, všetky základné princípy medzinárodného práva a spôsobilo obrovské ľudské a materiálne škody.

Výsledky pseudo referend, ktoré na okupovanom území Ruská federácia zorganizovala pod hlavňami pušiek, nemajú žiaden platný právny účinok. Sú len nelegitímnou snahou zakryť akt agresie a nemôžu byť akceptované. Moskva takto podkopáva úsilie o dosiahnutie mieru, cielene eskaluje situáciu a snaží sa medzinárodné spoločenstvo zastrašiť a odradiť od ďalšej podpory Ukrajiny v jej spravodlivom obrannom boji. Ak by sme ako Slovensko tieto kroky Ruska akceptovali, popreli by sme základné princípy, na ktorých je založená naša vlastná suverenita a teritoriálna integrita.

Zdôrazňujeme, že Slovenská republika uznáva Ukrajinu ako nezávislý, suverénny a zvrchovaný štát, ktorý je kandidátom na členstvo v Európskej únii, a ktorého územná celistvosť v medzinárodne uznaných hraniciach je nespochybniteľná.“

Zuzana Čaputová

Boris Kollár

Eduard Heger

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *