Britský premiér: Obyvatelia Británie zaplačú nad cenami energii a mäkkí európski politici budú prosíkať Putina o plyn a ropu

Odchádzajúci britský premiér Boris Johnson povedal pre britské noviny The Mail od Sunday, že obyvatelia Británie „zaplačú“ nad účtami za energie. Podľa neho za to môže ruský prezident Vladimir Putin.

Johnson vo svojom nedeľnom komentári povedal, že ruskému prezidentovi sa „páči“, že ceny energií stúpajú. „Bola to Putinova invázia, ktorá vystrašila energetický trh. Je to ruská vojna, ktorá vychádza britských spotrebiteľov draho. To je dôvod, pre ktorý sa účty za energie zdvojnásobili. Obávam sa, že Putin to vie a páči sa mu to. Chce, aby sme ohli chrbty,“ uviedol Johnson.

Šéf Kremľa podľa britského premiéra verí, že „mäkkí“ európski politici uvoľnia sankcie a keď príde zima, „budú prosíkať o ruskú ropu a plyn“.

Rusko podľa Kyjeva na bojisku nepostúpilo. Ofenzíva je obmedzená, uvádza analytici

Ruská armáda sa neúspešne pokúsila o prieskumnú operáciu v okolí Slovjansku, po stratách spôsobených Ukrajincami sa ale stiahla, uvádza ukrajinský generálny štáb. Neúspešné boli aj útoky v okolí dediny Bohorodyčne severne od Slovjansku. Donbas a Charkovská oblasť čelia ostreľovaniu, ruská ofenzíva ale v týchto smeroch nebola úspešná, uvádza ukrajinské velenie. Správy z bojovej oblasti nemožno nezávisle overiť.

AP: Moskva sa usiluje v čase invázie na Ukrajinu o pocit normálnosti

Najviditeľnejším dôkazom konfliktu v Moskve sú potemnelé náklady a opustené priestory v nákupných centrách, v ktorých sa predtým nachádzali obľúbené predajne rýchleho občerstvenia, ako je McDonald’s alebo Starbucks. Odchod týchto firiem bol psychologickou ranou pre Moskovčanov, ktorí si zvykli na nablýskané vymoženosti konzumnej kultúry. Bývalé predajne McDonald’s a Starbucks získali ruskí podnikatelia, ktorí rýchlo otvorili de facto ich kópie. Hoci sa viera v to, že Rusko dokáže vytvoriť domáce alternatívy k podnikom, ktoré odišli, stala medzi úradníkmi článkom viery, mnoho Rusov má v súkromí pochybnosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *