Bielorusko zostrelilo ukrajinskú raketu na svojom území

Ukrajinská raketa S-300 dopadla vo štvrtok ráno na bieloruské územie, informovala štátna tlačová agentúra Belta. Bieloruský líder Alexander Lukašenko bol o incidente okamžite informovaný. Ukrajina sa v tom čase bránila proti masívnym ruským leteckým útokom. Minsk uviedol, že raketu zostrelila bieloruská protivzdušná obrana.

Prípad začala vyšetrovať skupina odborníkov z ministerstiev armády, obrany a vnútra.

Raketa z protilietadlového komplexu S-300 odpálená z Ukrajiny zasiahla Bielorusko medzi 10. a 11. hodinou miestneho času (8. a 9. hodinou SEČ), informovala bieloruská tlačová agentúra Belta. Pristála pri obci Harbacha neďaleko mesta Ivanava v Brestskej oblasti.

Vyšetrovatelia uviedli, že incident mohol byť podobný tomu v Poľsku. Minsk však neskôr oznámil, že raketu zostrelila bieloruská protivzdušná obrana.

„Dnes približne o 10.00 hod. bol vzdušný cieľ zasiahnutý silami protivzdušnej obrany,“ uviedlo bieloruské ministerstvo obrany v oficiálnej správe.

Informácie o prípadných obetiach nie sú k dispozícii.

Ukrajina vo štvrtok čelila rozsiahlemu leteckému útoku. Prezidentský poradca Mychajlo Podoljak uviedol, že na krajinu mieri viac ako 120 rakiet. Cieľom útoku bolo poškodiť energetickú infraštruktúru. Mnohé mestá a oblasti hlásili rozsiahle výpadky elektriny. Napríklad Ľvov na západnej Ukrajine je na 90 percent bez elektrickej energie.

V Kyjeve, kde úlomky rakety zasiahli dva domy, sú podľa starostu mesta Vitalija Klička zranení najmenej traja ľudia vrátane 14-ročného dievčaťa.

Valerij Zalužnyj, náčelník generálneho štábu ukrajinskej armády, neskôr uviedol, že podľa prvých správ Rusko zaútočilo na Ukrajinu 69 raketami, z ktorých 54 sa ukrajinským silám podarilo zničiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *