Biden sa naštval na Zelenského. Vraj nie je dostatočne vďačný

Prezident USA Joe Biden ešte začiatkom tohto leta mal agresívne reagovať v telefonickom rozhovore na ukrajinského prezidenta Zelenského.

Stať sa malo po tom, čo Biden oznámil ďalšiu vojenskú pomoc Ukrajina za vyše miliardy dolárov a Zelenský miesto vďaky mal vymenuvávať, čo ďalšie Ukrajina potrebuje.

S odkazom na štyri zdroje oboznámené s priebehom júnového telefonátu to v pondelok uviedla stanica NBC News.

„Americký ľud je veľmi štedrý. Americká administratíva aj americká armáda pracujú na pomoci Ukrajine veľmi tvrdo, a tak by Zelenský mohol vyjadriť trochu viac vďačnosti,“ hneval sa Biden podľa stanice NBC News, ktorá odkázala na spomínané nemenované zdroje z okolia amerického prezidenta.

Podľa troch zdrojov z Bidenovho okolia šéf Bieleho domu nevypenil len kvôli priebehu jedného telefonátu. Zlosť v ňom údajne narastal postupne, po celé týždne. Malo to byť kvôli tomu, že americká administratíva robila, čo mohla, a Kyjev verejne hovoril len o tom, čo sa mu nedostáva a čo nutne potrebuje.

Lenže rovnakú situáciu, ktorú si v Bielom dome vykladali ako nevďačnosť, v Kyjeve vnímali ako prílišnú laxnosť, ktorá môže Ukrajine prehrať vojnu. Podľa dvoch zdrojov stanice NBC z ukrajinskej vládnej administratívy sa však po júnovom dôraznom dohovore Zelenského tím rozhodol ustúpiť.

V tlaku na západných predstaviteľov poľavil a Zelenský navyše krátko po júnovom telefonáte vydal vyhlásenie, v ktorom vďaku za štedrú americkú pomoc vyjadril.

Ktorú politickú stranu by ste dnes volili?

„Mal som dnes dôležitý rozhovor s americkým prezidentom Bidenom. Som vďačný za jeho podporu, obzvlášť dôležitú v obrane na Donbase,“ uviedol vtedy.

Prinieslo to ovocie. Administratíva šéfa Bieleho domu uisťuje, že sa od menšieho júnového incidentu vzťahy Zelenského a Bidena výrazne zlepšili. Otázkou je, či budú dobré vzťahy s Bidenom stačiť. Na začiatku novembra sa totiž v Spojených štátoch konajú voľby do Kongresu a niektorí republikáni dopredu avizovali, že pokiaľ americký prezident stratí väčšinu, ďalšie navyšovanie pomoci Ukrajine pozdrží, minimálne tým, že budú žiadať prísnejšiu kontrolu vynakladaných prostriedkov.

Podľa správy Pentagonu z konca septembra už Spojené štáty Ukrajine zatiaľ v rôznych formách poskytli pomoc v hodnote 16,9 miliardy dolárov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *