Biden je dedo s demenciou, lídri EÚ sú blázni a Ukrajina zmizne z mapy, hlási Medvedev

Vitajte vo svete, ako ho vidí podpredseda Ruskej bezpečnostnej rady a bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev, píše The Guardian. Americký prezident Joe Biden je „divný dedo s demenciou“, lídri EÚ sú „blázni“ a Rusko sa postará o to, aby Ukrajina v blízkej budúcnosti „zmizla z mapy“.

„Často sa ma pýtajú, prečo sú moje príspevky na Telegrame také tvrdé,“ napísal Medvedev nedávno. „Nuž, odpoviem vám: neznášam ich. Sú to bastardi a zdegenerovaní ľudia. Chcú, aby sme my, Rusko, zahynuli. Kým som nažive, tak urobím všetko pre to, aby zmizli,“ dodal, no nespresnil, či myslel Ukrajincov alebo západných politikov. Možno myslel oboje.

Duda prirovnal ruskú inváziu na Ukrajinu k nacistickým zverstvám vo Varšave

Poľský prezident Andrzej Duda prirovnal terajšiu ruskú inváziu na Ukrajinu k zverstvám, ktoré spáchali nacisti za varšavského povstania. Urobil tak na výstave, ktorá porovnáva osudy poľského hlavného mesta s ukrajinským Mariupolom. Informovala o tom prezidentská kancelária.

„To, čo sa dialo tu vo Varšave počas druhej svetovej vojny, keď Nemci bezohľadne vraždili civilné obyvateľstvo hlavného mesta, to je s podobnou bezohľadnosťou ruská agresia proti Ukrajine,“ povedal Duda. „Ako podobné sú obrazy, aká totožná je beštialita tých, ktorí zabíjajú, ktorí ničia, ktorí vykonávajú deštrukciu životov nevinných ľudí,“ dodal s tým, že žiadne vojnové zločiny nesmú zostať nepotrestané.

Niektorí ruskí vojaci sa sťažujú, že kvôli odmietnutiu bojovať boli väznení

Ruskí vojaci, ktorí odmietli bojovať na Ukrajine a boli kvôli tomu väznení, sa obrátili na ruský vyšetrovací výbor, aby záležitosť preveril a stíhal ich veliteľa. Podľa serveru Meduza a ruskojazyčného webu stanice BBC o tom informoval Pavel Čikov, právnik a zakladateľ organizácie na ochranu ľudských práv Agora. Sťažnosť podľa neho podalo niekoľko vojakov, ktorých počet nespresnil.

Na niekoľkých miestach východoukrajinskej Luhanskej oblasti, ktorú ovládajú ruské a proruské invázne sily, boli kvôli odmietnutiu bojovať držaní v horších podmienkach, než aké panujú vo väzení, napísala BBC s odvolaním sa na Čikova.

Biden navrhol rokovania o novej jadrovej zmluve, v Rusku to vyvolalo rozpaky

Spojené štáty sú pripravené začať vyjednávať s Ruskom o novej zmluve o nešírení jadrových zbraní, uviedol americký prezident Joe Biden. Na účasť na rokovaniach, ktoré „znížia pravdepodobnosť zlého odhadnutia situácie“ vyzval aj Čínu. V Moskve vyvolal návrh rozpaky, informovala agentúra Reuters.

Biden na tému jadrových zbraní hovoril pri príležitosti začiatku konferencie štátov, ktoré podpísali Zmluvu o nešírení jadrových zbraní (NPT) z roku 1970. „Môj úrad je pripravený bezodkladne dojednať rámec novej dohody o obmedzení zbraní, ktorá nahradí Nový START, ktorý vyprší v roku 2026 ,“ uviedol Biden.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *