Babka účtuje vnúčatám a deťom za Vianočnú večeru. Platiť musia za jedlo aj elektrinu

Každý má počas sviatkov svoje rodinné tradície, ale táto mama to dotiahla do extrému. 63-ročná Caroline Duddridgeová na vianočnú večeru účtuje všetkým – vrátane svojich malých vnúčat.

Mama piatich detí a stará mama šiestich detí účtuje dospelým za jedlo až 18 dolárov (16,90 eur), jej 12-ročné a tri 9-ročné vnúčatá si musia priplatiť približne 6 dolárov a jej dve 3-ročné vnúčatá 3. Dospelým ženám účtuje menej, pretože majú rodiny a pracujú na čiastočný úväzok.

„V novembri sa prihlásim na svoj bankový účet a skontrolujem, kto zaplatil za vianočnú večeru,“ povedala pre denník Sun o svojej každoročnej tradícii. „Po skončení sčítania „neposlušných a milých“ urobím rýchlu obchôdzku a naháňam svojich „neplatičov“ a pripomínam im, aby dodržali dátum platby 1. decembra.“

Vdova a dôchodkyňa povedala, že jej päť dospelých detí – vo veku 37, 34, 32, 29 a 24 rokov – je zvyknutých na telefonát s pripomienkou.

„Viem, že niektorí budú nariekať a dostanem výhovorky typu „neprišla mi výplata“ alebo „mám zmrazený bankový účet“ a „môžem to nechať na ďalší týždeň?“ Ale nakoniec od nich dostanem hotovosť za jedlo,“ povedala Duddridgeová.

Babka začala účtovať poplatky za vianočnú večeru v roku 2016 a odvtedy sa stali súčasťou rodinných tradícií – najbližší príbuzní sú už na to zvyknutí.

„Niektorí ľudia si môžu myslieť, že je to kruté zaviesť poplatok za jedlo pre deti, ale je to dôležitá životná lekcia. Staršie vnúčatá sa rady snažia a ponúkajú mi pomoc, aby si zarobili časť peňazí späť, a ja to obdivujem,“ povedala.

Duddridgeová povedala, že strávi „desiatky hodín“ prehľadávaním obchodov s potravinami, aby našla najlacnejšie a najlepšie ponuky, najmä keď ceny potravín tento rok prudko stúpli.

„Každý týždeň sa z môjho rozpočtu na jedlo nakúpi menej a menej, takže musím taktizovať pri nákupe surovín, aby som pripravila večeru pre svojich 12 hostí,“ povedala Duddridgeová, ktorá mesačne dostáva približne 1 200 dolárov z vdovského dôchodku.

Jej manžel zomrel v roku 2015, čím sa jej použiteľný príjem znížil na polovicu.

„Ako mnohé mamy a babičky, ktoré vždy pripravujú vianočnú večeru, som nezvládla náklady na nákup všetkých darčekov a zaplatenie celého jedla. Obávala som sa, že Nový rok strávim tým, že to všetko budem znova splácať,“ podelila sa o svoje pocity Duddridgeová.

Aby pomohla s vianočnou večerou, povedala svojim deťom, že zakladá „vianočnú zbierku“ a požiadala svojich dvoch chlapcov, aby týždenne vložili približne 2 doláre a dcéry približne 1 dolár – bolo však ťažké presvedčiť deti, aby to urobili.

„Niektoré týždne zaplatili všetci a iné týždne niektoré z detí zabudli alebo nemali drobné. Skončilo to tak, že niektoré z mojich dospelých detí platili viac a iné toľko neplatili. Vždy došlo k hádke,“ povedala.

Duddridgeová sa nakoniec zbavila nádoby a namiesto toho zaviedla stanovenú cenu, aby to bolo spravodlivé. Cena však zahŕňa aj vlastné jedlá, keďže každý má možnosť vyjadriť sa k menu. Večera zvyčajne zahŕňa víno, nealkoholické nápoje, puding, vianočné sušienky, orechy a syr, ako aj tradičnú výzdobu stola.

Pri servírovaní jedla dostanú prácu aj všetky deti a vnúčatá.

„Môj plán aspoň zefektívňuje večeru a zabezpečuje, že každý má slovo a pomáha a nikto nemá povianočné finančné problémy,“ dodala.

Ak hostia za večeru nezaplatia načas, jednoducho ich nepozve.

„Viem, že mnohí ľudia budú kritizovať vyberanie poplatkov za vianočné jedlo, ale mne to neprekáža,“ priznáva. „Nie je to ťahanie peňazí, len to dáva zmysel pri tvorbe rozpočtu a náklady sa spravodlivo rozložia medzi všetkých pri stole.“

Poplatok pokrýva rodinnú hostinu, ako aj elektrinu.

„Očakávať od jedného človeka, že zaplatí celé jedlo a jeho prípravu, upratovanie, kúrenie a spotrebu elektriny, je priveľa. Suma, ktorú účtujem za večeru, zahŕňa aj elektrinu. Je to pre mňa bezvýznamné… je to jediná cesta,“ povedal Duddridge.

Hoci stará mama Vianoce miluje, náklady a „drámu“ sviatkov považuje za „vyčerpávajúce“ – a želá si, aby sa konali len dvakrát za desaťročie.

„Nikto nechce byť zavalený dlhmi a je nespravodlivé očakávať, že jeden človek zaplatí a pripraví celé jedlo,“ povedala. „Viem, že niektoré mamy sa cítia previnilo, ak neurobia všetko a nezabezpečia obrovské jedlo, pričom nikto iný neplatí, ale ja som praktická,“ povedala Duddridgeová.

„Milujem radosť z Vianoc a celú rodinu pohromade, ale teraz sa to stalo také komerčné. Ľudia sú zahltení a je toho príliš veľa. Mne stačí pekné rodinné jedlo a darček vyrobený s láskou,“ pokračovala.

Duddridgeová nie je jediná, kto núti svoju rodinu platiť za domáce sviatočné jedlo.

Podľa denníka Sun 58 % opýtaných čitateľov skutočne súhlasilo s účtovaním poplatkov za jedlo. Tí, ktorí boli na vážkach alebo proti tejto myšlienke, sa rozdelili po 21 %.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *