Automobilka Volkswagen pre nedostatok plynu zvažuje presunúť výrobu z Nemecka aj Slovenska do iných krajín

Podľa agentúry Bloomberg by obrovský automobilový koncern Volkswagen v prípade pretrvávajúceho nedostatku zemného plynu mohol presunúť svoju výrobu z Nemecka a východnej Európy, kde má továrne aj u nás na Slovensku, do úplne iných krajín.

Agentúra upozornila, že koncern Volkswagen má továrne v Nemecku, Českej republike a na Slovensku, teda v krajinách, ktoré patria v Európe k najzávislejším na ruskom plyne.

Hovorca Volkswagenu podľa agentúry Bloomberg uviedol, že z presunu výroby by mohla ťažiť juhozápadná Európa, alebo pobrežné časti severnej Európy, kde je lepší prístup k námorným dodávkam skvapalneného zemného plynu (LNG).

„Politici musia obmedziť terajšiu nekontrolovanú explóziu cien plynu a elektriny,“ uviedol hovorca.

„Inak budú mať v dodávateľskom reťazci problémy najmä malé a stredné podniky s vysokou spotrebou energie a budú musieť obmedzovať či zastavovať výrobu,“ dodal.

Poľsko rozviezlo jodidové tablety pre prípad jadrovej havárie na Ukrajine

Poľské ministerstvo vnútra nechalo do všetkých okresov v krajine rozviezť tablety jodidu draselného pre prípad jadrovej havárie na vojnou zasiahnutej Ukrajine. Vo štvrtok o tom na poľskej rozhlasovej stanici Radio Zet informoval námestník ministra vnútra Blažej Pobožu. Dodal, že v súčasnosti žiadne nebezpečenstvo nehrozí.

Tablety sú uložené pri každej hasičskej jednotke. Šéf rezortu vnútra Mariusz Blaszczak o ich distribúcii rozhodol v súvislosti s bojmi okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine, ktorú už pol roka okupuje ruská armáda. Zariadenie sa niekoľkokrát stalo terčom ostreľovania, z ktorého sa vzájomne obviňujú Kyjev aj Moskva. Pobožy povedal, že zásah elektrárne by mohol viesť k jadrovej havárii, v dôsledku ktorej by sa rádioaktívny mrak mohol dostať nad poľské územie. „Rozhodli sme sa preto preventívne odovzdať tablety hasičom,“ uviedol Pobožy.

Orbán podľa médií chce, aby EÚ do konca roka zrušila sankcie proti Rusku

Maďarský premiér Viktor Orbán chce, aby Európska únia najneskôr do konca roka zrušila sankcie, ktoré uvalila na Rusko za jeho vpád na Ukrajinu. Orbán to povedal podľa denníka Magyar Nemzet na stredajšom uzavretom rokovaní parlamentného klubu svojej strany Fidesz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *