Americký miliardár navrhuje, aby sa Ukrajina vzdala Krymu a to najprv Zelenskému pomáhal

Mierový plán amerického miliardára Elona Muska, podľa ktorého by sa mala Ukrajina vzdať Krymu, zaviazať sa k neutralite a usporiadať nové referenda vo východných oblastiach, ocenil v utorok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, informuje agentúra Reuters.

„Je veľmi pozitívne, že niekto ako Elon Musk hľadá mierové východisko z tejto situácie,“ povedal Peskov novinárom.

Podľa neho sa Musk chová lepšie ako mnoho profesionálnych diplomatov, pretože sa aktívne snaží dosiahnuť mier. „A to je bez splnenia ruských podmienok absolútne nemožné,“ dodal.

V pondelňajšej ankete na Twitteri šéf Tesly navrhol, aby Ukrajina natrvalo postúpila Krym Rusku, odsúhlasila si neutralitu a aby sa vo východných oblastiach, ktoré Rusko čiastočne okupuje, konali nové referendá o osude tamojších obyvateľov. Tie by mali prebehnúť podľa Muska pod dohľadom OSN a v prípade, že by sa ľudia vyslovili proti pripojeniu k Rusku, mali by okupačné vojská odísť.

Ukrajinci ale požadujú kompletné stiahnutie okupantov zo svojej krajiny ako podmienku na začatie rokovaní ako takých. Väčšina obyvateľov navyše z území, o ktorých je reč, utiekla.

Potom, čo Vladimír Putin minulý týždeň oznámil anexiu štyroch ukrajinských provincií, Kyjev vyhlásil, že žiada o vstup do NATO a nebude s Ruskom rokovať, kým bude Putin prezidentom.

Do Muskovej ankety sa zapojilo viac ako 2,5 milióna ľudí, pričom približne 60 % hlasujúcich bolo proti jeho návrhu.

Takýto výsledok sa ale hovorcovi Kremľa nepáčil. Podľa Peskova sa hlasovania „aktívne zúčastnili boti“ – teda falošné twitterové účty, nie reálni ľudia. Dôkazy však neposkytol.

Ukrajinský diplomat Andrej Melnyk pre istotu Muska rovno poslal do prd…

K ankete sa vyjadril priamo aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý reagoval vlastnou anketou na Twitteri, v ktorej sa pýtal: „Ktorého Elona Muska máte radšej? Toho, ktorý podporuje Ukrajinu, (alebo) toho, ktorý podporuje Rusko?“

Narážal tým na skutočnosť, že na začiatku vojny Musk aktivoval nad Ukrajinou svoje satelity Starlink spoločnosti SpaceX. Nahradili tým na žiadosť tamojšej vlády internetové služby, ktoré boli na mnohých miestach kvôli ruskej invázii nedostupné.

Musk sa ale proti kritike bráni. „Stále veľmi podporujem Ukrajinu, ale som presvedčený, že masívna eskalácia vojny spôsobí Ukrajine a možno aj celému svetu veľké škody,“ odpovedal Zelenskému.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *