Americké médiá: Voliči nepotrestali Hegera. Uprednostnili stabilitu pred zmenou

Sobotňajšie voľby ukázali, že liberálne strany a súčasná vláda má stále veľkú podporu u obyvateľstva. Dokonca o tom píše aj uznávaná americká tlačová agentúra AP.

Slováci podľa agentúry nevyužili sobotné voľby k tomu, aby potrestali vládu Eduarda Hegera za vysoké ceny energii či infláciu, ale potvrdili status quo.

“Výsledky regionálnych a miestnych volieb na Slovensku zverejnené v nedeľu ukázali, že voliči nevyužili hlasovací lístok na potrestanie koaličnej vlády premiéra Eduarda Hegera za vysokú infláciu spôsobenú prudkým nárastom cien energií.,” píše agentúra.

Agentúra píše aj o tom, že svoje posty obhájilo šesť z doterajších ôsmich predsedov samosprávnych krajov. Jeden z nových županov je synom doterajšieho župana Jána Luntera a v Nitre sa stal predsedom kraja Branislav Becík, ktorého podporovala strana Hlas a Sme Rodina.

Americká agentúra tvrdí, že sobotné voľby naznačujú, že slovenskí voliči uprednostnili stabilitu pred zmenou. AP tiež akcentovala skutočnosť, že príliš neuspeli ani kandidáti krajnej pravice.

„Komunálna politika sa občana dotýka bezprostredne. Ovplyvňuje kvalitu jeho života prostredníctvom spravovania regionálnych ciest, základného a stredného školstva, sociálnych služieb či kultúry. Včera sme mali možnosť využiť jeden z najdôležitejších inštitútov demokracie – slobodné voľby.

Verím, že ste si v nich vybrali zástupcov, ktorí vám prinesú očakávané zmeny a budú sa úspešne podieľať na rozvoji regiónov. Spolupráca so samosprávami je pre vládu kľúčová, ak chceme spoločnými silami dosiahnuť lepšie Slovensko.

Teším sa na spoločný dialóg. Ako zvyknem hovoriť, tak vláda a samosprávy sú ako pľúca, potrebujú dýchať spolu a spolupracovať. To stále platí a môžem vám sľúbiť, že v mojej vláde budete mať vždy oporu a otvorené dvere.“ napísal na sociálnej sieti premiér Heger.

„Gratulujem novozvoleným županom a županke, primátorkám a primátorom, starostkám a starostom, poslankyniam a poslancom krajských, mestských a miestnych samospráv. Zároveň ďakujem všetkým, ktorí počas včerajších spojených volieb využili svoje volebné právo a postarali sa tak o slušnú volebnú účasť.

Voľby ukázali, že ľudia chápu dôležitosť úlohy samospráv. Vo väčšine prípadov potvrdili vo funkciách práve tých, ktorí ich previedli krízami uplynulých rokov a znova im vyjadrili dôveru. Za dôležitý odkaz týchto volieb zároveň považujem, že podľa doteraz zverejnených výsledkov, si ľudia vybrali skúsených, demokratických kandidátov a vo väčšine odmietli populizmus a extrémizmus. A to je dôležitá správa o Slovensku.

Samosprávy majú v rukách veľa oblastí, ktorými zlepšujú každodennú kvalitu nášho života. Držím im palce, aby tieto a ďalšie výzvy, ktoré na nich v náročných časoch čakajú, zvládli čo najlepšie a naplnili očakávania občanov.“ vyjadrila sa prezidentka Zuzana Čaputová.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *