Americká rozviedka pomáha Ukrajine zabíjať najvyšších ruských predstaviteľov, píše NYT

Podľa správy denníka New York Times, ktorá sa odvoláva na vysokých amerických predstaviteľov, poskytli Spojené štáty ukrajinským silám spravodajské informácie, ktoré im pomohli zamerať sa na ruských generálov na Ukrajine a zabiť ich.

Podrobnosti o pohyboch ruských vojsk a umiestnení ich mobilných vojenských veliteľstiev boli údajne súčasťou amerických spravodajských informácií a ukrajinské sily ich využili pri útokoch, ktoré viedli k smrti ruských dôstojníkov.

Ukrajinskí predstavitelia tvrdia, že v konflikte bolo zabitých 12 vrcholných ruských generálov, pretože sa predpokladá, že nízka morálka ruských vojakov prinútila vyšších dôstojníkov priblížiť sa k frontovej línii.

Neupresnili, koľkých z týchto útokov asistovali americké spravodajské služby.

Hovorca Bieleho domu kritizoval článok v New York Times s tým, že jeho titulok je „zavádzajúci“ a „nezodpovedný“.

Hovorkyňa Rady pre národnú bezpečnosť Adrienne Watsonová dodala, že USA poskytujú Ukrajine spravodajské informácie z bojiska, aby „bránila svoju krajinu“, a to bez „úmyslu zabíjať ruských generálov“.

Zelenskyj nechce, aby sa vojna na Ukrajine stala zamrznutým konfliktom

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „nehodlá súhlasiť so zamrznutým konfliktom“ s Ruskom, uviedol vo svojom videopríspevku na summite Rady generálnych riaditeľov Wall Street Journal.

Mrazené konflikty sú zóny pretrvávajúce nestability, z ktorých využívanie vo svoj prospech bolo už predtým obviňované Rusko.

Podľa Zelenského boli predchádzajúce dohody s Ruskom, ako napríklad dohody Minsk 1 a 2, ktorých cieľom bolo ukončiť konflikt v ukrajinskej oblasti Donbas, Ruskom „porušené“ a „neboli myslené vážne“.

„Ukrajina sa do takej diplomatickej močiare rozhodne znovu nevydá,“ vyhlásil Zelenskyj.