Ako to dokážeme platiť? Cena elektriny pre Slovensko prekročila hranicu 500€ za MWh. Pred rokom to bolo len „smiešne“ číslo

Nie len plyn či ropa, ale aj elektrická energia rekordne zdražuje a pre niektorých Slovákov bude nereálne takéto sumy platiť.

Na pražskej burze PXE sa tento pondelok 15.8.2022 elektrina pre Slovensko s dodávkou v budúcom roku predávala za 504 eur za megawatthodinu.

Len na pripomenutie, takto pred rokom sa predávala za 70 eur za megawatthodinu.

Rast cien energií tlačí v európskych krajinách nahor inflácia a zvyšuje náklady domácností i podnikov. „Čím dlhšie budú tieto ceny rásť, tým viac to pocíti celá ekonomika,“ uviedol jeden z analytikov poradenskej spoločnosti Oxford Economics. „Rozsah tohto rastu a rozsah tejto krízy nemožno porovnať s ničím v posledných desaťročiach,“ dodal.

Ceny plynu v Európe sa v utorok vyšplhali na najvyššiu úroveň od marca. Cena kľúčového termínového kontraktu na plyn pre európsky trh vo virtuálnom obchodnom uzle Title Transfer Facility (TTF) si popoludní pripisovala vyše desať percent a dostala sa nad 243 eur za MWh. Pred rokom sa pohybovala pod 30 eurami za MWh.

Situácia okolo dodávok ruského plynu do Európy sa skomplikovala, keď Rusko vo februári začalo útok na Ukrajinu a Európska únia v odvete prijala sériu protiruských sankcií. Na trhu kvôli obmedzeným dodávkam plynu panujú obavy, či Európa dokáže v zime vyrobiť dostatok elektriny.

3 Replies to “Ako to dokážeme platiť? Cena elektriny pre Slovensko prekročila hranicu 500€ za MWh. Pred rokom to bolo len „smiešne“ číslo

  1. Fantastické niečo!!! Sveta nám žiť v tejto vyspelej demokratickej kapitalistickej spoločnosti. O tomto sme mohli za socializmu, iba ak tak snívať. Teraz si to konečne môžeme užívať plnými dúškami. Ha, ha, ha … To je ono, to je ono. Cililing. Utvorte koridor … Patrí nám to!!!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *