Ak Rusi hodia jadrovú bombu na Ukrajinu, Francúzsko svoje bomby nevypustí, povedal Macron

Pokiaľ by Rusko použilo na Ukrajine jadrové zbrane, Francúzsko by rovnaký typ zbrane nepoužilo. Verejnoprávnemu televíznemu kanálu France 2 to povedal prezident krajiny Emmanuel Macron. Jadrová doktrína odstrašenia podľa neho funguje. V rozhovore tiež uviedol, že si myslí, že by sa obe strany mali vrátiť k rokovaciemu stolu.

„Naša doktrína sa opiera o základné záujmy národa. Tie sú jasne definované a vôbec by sa ich priamo nedotklo, keby napríklad došlo k balistickému jadrovému útoku na Ukrajine, v regióne,“ povedal Macron počas živého rozhovoru vo verejnoprávnej televízii France 2 v stredu neskoro večer.

Na doplňujúcu otázku moderátorky ohľadom prípadného taktického jadrového útoku zo strany Ruska Emmanuel Macron zopakoval, že by to nespustilo jadrovú odpoveď. „To nie je v našej doktríne,“ odpovedal.

Je to prvýkrát, čo sa Macron takto vyjadril o francúzskej doktríne jadrového odstrašovania v súvislosti s Ukrajinou. Dodal, že nie je dobré o tom príliš hovoriť.

„Vždy som Francúzom hovoril pravdu… Rusko má jadrové zbrane. Rovnako ako Francúzsko. Naša doktrína v tejto otázke je jasná. Odstrašovanie funguje. Čím menej o tom hovoríme, tým menej nafukujeme hrozbu a tým viac veríme,“ vysvetlil francúzsku pozíciu prezident.

„Hovorí o tom príliš veľa ľudí,“ povedal Macron. Sľúbil, že Ukrajina v najbližších týždňoch dostane ďalšiu várku francúzskej vojenskej pomoci. Rusi tento týždeň zaútočili po celej Ukrajine masívnymi raketovými útokmi.

„Dodáme… radary, systémy a rakety na ochranu pred týmito útokmi,“ povedal Macron a dodal, že Francúzsko tiež rokuje o vyslaní ďalších šiestich mobilných delostreleckých jednotiek Caesar.

Cieľom je podľa Macrona vyhnúť sa „globálnej vojne“. Podľa neho by mal Vladimir Putin konflikt zastaviť a „vrátiť sa k rokovaciemu stolu“. Od 29. marca spolu vyjednávači nekonali tvárou v tvár. Ukrajinci zastavili rozhovory po tom, čo objavili masové hroby a dôkazy o znásilňovaní a mučení v okupovaných oblastiach.

Návrat k rokovaciemu stolu podmieňujú stiahnutím ruských vojsk zo zeme. Na rokovaniach sa tiež nesmie zúčastniť Vladimír Putin. Táto podmienka už je potvrdená dekrétom ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Podľa Macrona je ale táto podmienka nerealistická a Ukrajinci s ruským vládcom jednoducho budú musieť skôr alebo neskôr rokovať. „Hovorím vám, že v určitom okamihu… to bude nutné. Preto som vždy odmietal maximalistické postoje,“ odpovedal na otázku moderátora.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *