A je to tu! USA dávajú Ukrajine zelenú: Môžete útočiť na ciele v Rusku!

Pentagón mal dať Ukrajincom tichý súhlas na útok na vojenské ciele v Rusku. V piatok o tom informoval britský denník The Times s odvolaním sa na zdroj z prostredia amerického ministerstva obrany. Súhlas mal byť udelený v rámci širšieho prehodnotenia vojny na Ukrajine, pričom Pentagon sa už toľko neobáva, že by takéto útoky mohli viesť k eskalácii konfliktu medzi Ruskom a NATO. V posledných dňoch došlo na viacerých ruských letiskách k výbuchom, z ktorých Moskva obviňuje Ukrajinu.

Podľa britského denníka Američania už nie sú proti myšlienke ukrajinských útokov na Rusko aj preto, že intenzita ruských úderov na ukrajinskú kritickú infraštruktúru sa od októbra zvýšila a prebieha takmer denne.

Pentagón mal zároveň prehodnotiť svoje hodnotenie hrozby, ktorú predstavuje vojna na Ukrajine, a prehodnotiť, či „dodávky zbraní Kyjevu môžu viesť k vojenskej konfrontácii medzi Ruskom a NATO“. Podľa denníka je teraz pravdepodobnejšie, že Washington dodá Kyjevu zbrane dlhého doletu.

Nehovoríme Kyjevu, aby neútočil na Rusov v Rusku a/alebo na Kryme. Nemôžeme im hovoriť, čo majú robiť. Je na nich, ako svoje zbrane použijú. Ak však použijú zbrane, ktoré sme im dali, trváme len na tom, aby ukrajinská armáda dodržiavala medzinárodné vojnové právo a Ženevské konvencie, uvádza nemenovaný zdroj z Pentagónu v denníku The Times

Podľa nemenovaného zdroja z amerického ministerstva obrany sa hrozba výraznej eskalácie konfliktu znížila. „Vojnové výpočty sa zmenili v dôsledku utrpenia a brutality, ktorým sú Ukrajinci vystavení zo strany Rusov,“ citoval ho denník Times.

Odveta, ktorá doteraz prišla za podobné útoky na ruskom území, zahŕňala konvenčné zbrane. V minulosti bol Pentagón opatrnejší, pretože sa obával, že odveta Kremľa by mohla mať podobu taktických jadrových zbraní alebo útoku na susedné krajiny, ktoré sú členmi NATO. To by zasa predpokladalo vojenskú reakciu celej aliancie.

V posledných dňoch došlo v Rusku k niekoľkým incidentom. V pondelok sa objavili správy o výbuchoch na vojenských letiskách pri Riazani a Saratove. O deň neskôr sa na vojenskom letisku pri Kursku vznietila palivová nádrž. Podľa ruských úradov mali na letisko zaútočiť Ukrajinci pomocou dronov. Letisko Engels-2 pri Saratove sa nachádza v podobnej vzdialenosti od ukrajinských hraníc ako Moskva.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken medzitým minulý týždeň odmietol súhlas USA s ukrajinskými útokmi na ruské ciele. „Nedovolili sme ani nepodporovali útoky Ukrajincov v Rusku,“ povedal v utorok novinárom. Zdôraznil tiež, že Spojené štáty poskytli Kyjevu vybavenie výlučne na obranu krajiny.

Podľa zdroja citovaného denníkom Times však Američania od Ukrajincov žiadajú len to, aby ich armáda dodržiavala pravidlá medzinárodne uznávaného vojnového práva a Ženevské konvencie.

„Nehovoríme Kyjevu, aby neútočil na Rusov v Rusku alebo na Kryme. Nemôžeme im hovoriť, čo majú robiť. Je na nich, ako svoje zbrane použijú. Ak však použijú zbrane, ktoré sme im poskytli, trváme len na tom, aby ukrajinská armáda dodržiavala medzinárodné vojnové právo a Ženevské konvencie. To sú jediné obmedzenia, ale ich súčasťou je aj to, že nebudú útočiť na ruské rodiny a nebudú páchať žiadne atentáty. Pokiaľ vieme, Ukrajinci to zatiaľ dodržiavajú,“ uviedol zdroj.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *