Tak toto je zlé! Rusi neobnovia dodávky plynu do Európy, kým nezrušíme sankcie

Dodávky plynu z Ruska do Európy sa úplne neobnovia, kým Západ nezruší sankcie uvalené kolektívne na Moskvu kvôli jej invázii na Ukrajinu, uviedol Kremeľ. Doteraz firma Gazprom tvrdila, že surovinu plynovodom Nord Stream 1 neposiela kvôli technickým problémom.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov teraz podľa denníka Financial Times povedal, že Rusko nemôže dodávať plyn cez plynovod Nord Stream 1 kvôli sankciám EÚ, Británie a Kanady.

„Problémy s čerpaním plynu vznikli kvôli sankciám západných krajín, ktoré uvalili na našu krajinu a na niekoľko spoločností,“ povedal Peskov podľa agentúry Interfax. „Nie sú žiadne iné dôvody, ktoré by mohli spôsobiť problémy s posielaním plynu,“ dodal Peskov v zatiaľ najostrejšom vyjadrení ohľadom dodávok plynu.

Podľa neho Rusko dodávky úplne neobnoví, kým sa sankcie nezrušia.

Gazprom v piatok uviedol, že zastavuje dodávky kvôli poruche, malo ísť o problémy s opravou nemeckých turbín v Kanade. Kvôli tomu, aby mohli byť opravené, EÚ už zrušila niektoré sankcie, ale len pre tento prípad. Európski lídri uviedli, že nie je nič, čo by bránilo Gazpromu dodávať plyn do Európy, a obvinili Rusko, že plyn používa ako zbraň.

Peskov uviedol, že naopak západné krajiny vyvolali chaos, keď odmietli dať Gazpromu právnu garanciu, že turbíny poslané na opravu sa vrátia.

Hovorca Kremľa vyhlásil, že teraz na produktovode „zostal v prevádzke len jeden agregát a ten nefunguje, takže pokračujú poruchy“.

„Systém mal rôzne možnosti rezerv, ale teraz kvôli sankciám tieto rezervy zmizli a všetko závisí od tejto jedinej jednotky, ktorá už potrebuje serióznu údržbu,“ vysvetlil podľa denníka Kommersant hovorca Kremľa.

Na otázku, či po zrušení sankcií obnoví plynovod prevádzku, Peskov odpovedal: „Rozhodne. Práve tieto sankcie uvalené západnými štátmi priviedli situáciu k tomu, čo teraz vidíme.“

Vyhlásenie prišlo po tom, čo sa ceny plynu v pondelok prudko zvýšili až o 30 percent v reakcii na prerušenie dodávok plynovodom Nord Stream 1 z Ruska.

One Reply to “Tak toto je zlé! Rusi neobnovia dodávky plynu do Európy, kým nezrušíme sankcie”

  1. Trochu viac objektivity by nezaškodilo. Treba sa pozrieť na to z oboch strán. A potom môžeme skonštatovať, pre koho ako!!! Určite nie pre Rusko!!! A za tento stav si EU môže sama. Prečo pozastavili Nord Stream2? A ak majú argument, lebo Putin, tak potom nech nevyplakávajú. Putin urobil iba to, čím sa EU vyhrážala Rusku, že nebude od Ruska odoberať plyn a ropu. Zase tu platí, daj si pozor na to čo si želáš. Mysleniu zdar!!!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *