Európska komisia 9. novembra navrhne poskytnúť Kyjevu zvýhodnené pôžičky na stabilnejšom základe, ale táto iniciatíva si vyžiada použitie ďalších prostriedkov z rozpočtu EÚ.
Na zabezpečenie financovania tejto iniciatívy sú potrebné hlasy všetkých 27 vlád EÚ, ale maďarský minister financií Mihaly Varga svojim kolegom povedal, že za ňu hlasovať nebude.
A už skôr maďarský minister zahraničia Peter Szijjarto uviedol, že jeho krajina nepodporí makrofinančnú pomoc Ukrajine, ktorú plánuje EÚ.
Maďarsko už podporilo rozhodnutie Európskej komisie spoločne navýšiť dlh na obnovu po pandémii COVID-19, ale svoju časť finančných prostriedkov zatiaľ nedostalo.
Exekutíva EÚ plánuje prerokovať stav týchto prostriedkov na obnovu na zasadnutí 22. novembra, rovnako ako to, či bude Maďarsko schopné dodržať lehotu na prístup k týmto prostriedkom na obnovu na konci roka v spore podľa požiadaviek EÚ na právny štát.
Úradníci stále pracujú na hodnotení 17 maďarských protikorupčných zákonov, ktoré vláda maďarského premiéra Viktora Orbána sľúbila zaviesť.
„Potrestali nás, otvorene nás vydierali peniazmi EÚ,“ povedal Orbán minulý mesiac v rozhovore pre nemecké noviny Zeitung v reakcii na zdržanie čerpania prostriedkov EÚ na vymáhanie pohľadávok z programu COVID-19 pre Maďarsko.
„Ale pre to neexistuje žiadny právny základ – je to číre vydieranie.“
Podľa iniciatívy EÚ pre financovanie Ukrajiny plánuje Brusel v budúcom roku poskytnúť Kyjevu pomoc vo výške 1,5 miliardy eur mesačne.
Ukrajine ide z Európskej únii obrovská pomoc v miliardách. S týmto nápadom prišla šéfka Európskej komisie von der Leyenová a Ukrajine bude dostávať v priemere 1,5 miliardy eur mesačne.
Európska únia si na túto pomoc Ukrajine vzala pôžičku. Ukrajine nebude z tejto masívnej pôžičky platiť ani úroky ani úvery.
Platiť budú všetko občania Európskej únie a asi aj ich deti. Masívna miliardová pomoc má pomôcť Ukrajine pokryť významnú časť krátkodobých finančných potrieb Ukrajiny na rok 2023.
Vďaka tejto pomoci bude vedieť náš východný sused vyplácať dôchodky či mzdy a udržiavať v prevádzke nemocnice, školy či ubytovania pre presídlených ľudí.
Pomôže im to tiež obnoviť infraštruktúru zničenú ruskou inváziou a obnoviť aj energetickú infraštruktúru, vodné systémy, dopravné siete, cesty a mosty.
Celé to zaplatia občania EÚ a splácať sa úver pre Ukrajinu bude maximálne 35 rokov, počnúc rokom 2033. Tieto návrhy šéfky EK Leyenovej musí schváliť Európsky parlament a jednotlivé štáty EÚ. Jediná krajina, ktorá sa postavila zatiaľ proti je Maďarsko.