Päť čínskych balistických rakiet dopadlo do japonskej výlučne ekonomickej zóny, napísala agentúra Kjódó s odkazom na japonskú vládu, ktorá incident odsúdila.
Niečo také sa stalo prvýkrát, uviedol podľa agentúry Reuters japonský minister obrany Nobuo Kiši. Minister dodal, že Japonsko už podalo sťažnosť diplomatickou cestou. Výlučná ekonomická zóna sa rozkladá do 200 námorných míľ, teda 370 kilometrov od pobrežia.
Čínska armáda vo štvrtok ráno začala vojenské cvičenie vrátane ostrých strelieb vo vodách a vo vzdušnom priestore obklopujúcom Taiwan v reakcii na utorkovú návštevu predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na ostrove. Podľa Taiwanu už vypálila 11 balistických rakiet Tung-feng (Dongfeng) v okolí ostrova.
Japonský minister zahraničia Jošimasa Hajaši vyjadril nad cvičením vážne znepokojenie a dodal, že Tokio očakáva, že otázky týkajúce sa samosprávneho demokratického ostrova budú vyriešené mierovou cestou.
Naproti tomu Kremeľ vyhlásil, že Čína má suverénne právo vykonávať rozsiahle vojenské cvičenia v okolí Taiwanu, a obvinil Spojené štáty z umelo vyvolaného napätia v regióne. „Bolo vyprovokované návštevou Nancy Pelosiovej. Bola to úplne zbytočná návšteva a zbytočná provokácia,“ povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
Ministri zahraničia krajín G7, vrátane Japonska, navyše v stredu vyzvali Čínu, aby riešila napätie v oblasti Taiwanského prielivu mierovým spôsobom. Čína vo štvrtok v reakcii na to zrušila bilaterálne rokovania medzi čínskym ministrom zahraničia Wang Iem a Hajašim. Čínska strana je totiž podľa hovorkyne čínskej diplomacie, Chua Čchun-jingovej, veľmi nespokojná so spoločným vyhlásením krajín G7 o Taiwane.
Taiwanská prezidentka zdôraznila, že Taiwan sa nebude vyhýbať obrane svojho územia. Čína podľa nej narušila medzinárodnú slobodu plavby a poškodila status quo a stabilitu v regióne. Čínske cvičenie bude pokračovať až do nedele.