Rusko zhromažďuje svoje záložné sily pri Ukrajine, aby ich mohlo použiť pri ofenzíve. Vo svojej správe to uviedlo britské ministerstvo obrany.
V ukrajinskom Severodonecku, ktorého sa ruské sily zmocnili pred dvoma týždňami, hrozí podľa gubernátora Luhanskej oblasti Serhija Hajdaja humanitárna katastrofa.
„Napriek tvrdeniu prezidenta (Vladimíra) Putina zo 7. júla, že ‚nič vážneho‘ na Ukrajine nezačalo, mnoho ruských posíl sú ad hoc zoskupené a nasadzujú zastarané alebo nevhodné vybavenie,“ uvádza ministerstvo vo svojej pravidelnej správe.
Časť záložných síl podľa ministerstva pre prepravu využíva obrnené transportéry MT-LB, ktoré pôvodne Rusko nechávalo v skladoch.
Donedávna hrali tieto transportéry na oboch stranách prevažne podpornú úlohu. Rusko ich dlhú dobu považovalo za nevhodné pre akýkoľvek transport pechoty na frontovej línii.
Transportér bol pôvodne navrhnutý v 50. rokoch minulého storočia ako delostrelecký ťahač, má veľmi obmedzené pancierovanie, uvádza správa. Výzbroj tvorí guľomet.
Ukrajinské sily sa v sobotu naďalej snažili zablokovať postup ruských jednotiek v oblasti Donbasu na východe krajiny, uviedol gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj.
Na frontovej línii na východe hlásia ukrajinskí predstavitelia intenzívne ostreľovanie miest a dedín. Rusi tam útočia z niekoľkých smerov.
„Rusi strieľajú pozdĺž celej frontovej línie,“ napísal Hajdaj na sociálnej sieti telegram. „Nepriateľ sa snaží postúpiť z Luhanskej oblasti do dedín Doneckej oblasti,“ dodal. Počas noci ruskí vojaci podľa neho podnikli v Luhanskej oblasti vyše 20 delostreleckých, mínometných a raketových útokov. „Snažíme sa ruské obrnené formácie zadržať pozdĺž celej frontovej línie,“ uviedol Hajdaj.
Rusi sa už predtým nechali počuť, že chcú získať kontrolu nad celým Donbasom. Potom, čo sa im minulú nedeľu podarilo dobyť mesto Lysyčansk a upevniť kontrolu nad Luhanskom, dali jasne najavo, že majú v pláne obsadiť aj časti susedného regiónu.