Národ sa prebudil! Srí Lanka nemá palivo pre ľudí, tí vtrhli do prezidentského paláca a prezident musel utiecť

Srílanský prezident Gotabaja Radžapaksa v sobotu utiekol zo svojej rezidencie v Kolombe. Len pár minút na to do budovy vtrhli tisíce rozhnevaných demonštrantov, uviedla agentúra AFP s odvolaním sa na miestne bezpečnostné zdroje.

Prezident bol podľa jedného z príslušníkov armády eskortovaný do bezpečia, napísala AFP.

Krátko potom prelomili demonštranti bezpečnostné bariéry a prenikli do rezidencie prezidenta napriek použitiu slzného plynu a nasadeniu vodných diel.

Dav demonštrantov, medzi ktorými nechýbali bojovníci za občianske práva, náboženskí vodcovia a umelci sa ráno zhromaždil na pobreží bývalého hlavného mesta Kolombo neďaleko rezidencie hlavy štátu.

Požadoval okamžitú demisiu prezidenta i vlády kvôli najväčšej hospodárskej kríze v krajine od získania samostatnosti v roku 1948. Krajina nemá palivo, dostávajú ho len sanitky, policajné a hasičské vozidlá, prostriedky hromadnej dopravy a autá rozvážajúce potraviny.

Obyvatelia vyšli do ulíc po tom, čo bol v sobotu ráno zrušený zákaz vychádzania platný v Kolombe a ďalších veľkých mestách od piatkového večera. Právnici a opozícia ho označili za nezákonný.

Premiér Ranil Vikremesingh, ktorý bol menovaný do funkcie v máji po násilných protestoch a patrí medzi odporcov vládnuceho rodinného klanu Radžapaksových, už priznal, že sa ekonomika zrútila a krajina de facto zbankrotovala.

Už v apríli oznámila, že prestáva splácať zahraničné pôžičky kvôli nedostatku peňazí. Zadlženie predstavuje 51 miliárd dolárov, z ktorých 28 je splatných do roku 2027.

Protesty prebiehajú od marca a mali silný vplyv na rodinu Radžapaksovcov, ktorá krajine vládla.

V máji sa vzdal postu premiéra prezidentov brat Mahinda a ešte predtým opustil funkciu ministra financií ďalší brat Basil, ktorý sa v júni vzdal aj poslaneckého mandátu. Z kabinetu odišiel aj Máhindov syn.

Medzinárodný menový fond so Srí Lankou rokuje ako so zbankrotovanou krajinou.

One Reply to “Národ sa prebudil! Srí Lanka nemá palivo pre ľudí, tí vtrhli do prezidentského paláca a prezident musel utiecť”

  1. Takýto radostný život čaká aj Slovákov. Čoho sme sa to za 32 rokov dožili. A čo sme vybudovali pre naše deti? My sme sa mali dobre, ale sme sa chceli mať ešte lepšie. Sľubovali nám druhé Švajčiarsko. Mnohí ešte stále tvrdia, že sa máme lepšie. Len mnohí zase nechápu, ako sa môžme mať lepšie, keď nebudeme mať prácu, teplo, potraviny, energie, palivá, vodu. Keď nebude môcť prísť lekár za chorým, lebo nebude do sanitky benzín. Keď hašič nebude môcť uhasiť požiar, lebo nebude v aute nafta. A mnohí by mi odpísali, že píšem bludy. Aj takí sú ešte. Veria psychopatovi, že bude dobre. Len im ešte za dva roky nepovedal, kedy. Naši predkovia sa by sa otáčali v hrobe, keby videli za akých potomkov oni bojovali a položili svoje životy. Hlavne, že sme porazili socializmus a teraz porážame Putina. Užívajme si tej slobody, dobroty a nesťažujme si. SLÁVA ÚNII.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *