Žilinka zrušil obvinenie Ficovi či Kaliňákovi

Roberta Fica, Roberta Kaliňáka a spol. polícia v apríli tohto roku obvinila za zločin založenia a zosnovania zločineckej skupiny.

Teraz Generálna prokuratúra zrušila obvinenia Ficovi, Kaliňákovi, Gašparovi aj Bödörovi v kauze Súmrak. Žilinková prokuratúra tak rozhodla po vyše troch mesiacoch.

Žilinka na dnešnom vyhlásení povedal, že stíhanie môže byť len zákonné. „Ide o najdôležitejšiu zásadu. Porušenie noriem, teda trestného poriadku alebo trestného zákona má za následok porušenie tento základnej a nosnej zásady trestného konania.“ uvádzajú aktuality.sk

Žilinka sa domnieva, že v prípade Fica a ostatných boli tieto zásady porušené a preto stiahol obvinenie všetkým a nie len to, zrušil aj celé vyšetrovanie ako také.

Fico a spol. boli obvinení za zločin založenia a zosnovania zločineckej skupiny. Námestník Generálnej prokuratúry Jozef Kandera vo vyhlásení zrušenie obvinenia obhajoval tým, že v opise skutku o založení skupiny podľa Kanderu absentujú napríklad také detaily, kedy skupina pôsobila, kde v rámci Slovenskej republiky pôsobila a pod.

„Ak kladieme verejnému činiteľovi, že sa dopustil zneužitia právomoci, tak musíme mať preukázané, že sa tohto konkrétneho dopustil v súvislosti s jeho právomocou a zodpovednosťou.” V jednoduchosti to znamená, že ak polícia obviňovala Fica, že pri získavaní materiálov o svojich politických rivaloch zneužil ako verejný činiteľ právomoc, mala to aj podložiť dôkazmi, že pri tom porušil práve tie právomoci, ktoré ako vtedajší predseda vlády mal. „Chýba prvok rozhodovacej právomoci,“ dodal Kandera, uvádzajú aktuality.sk

Poll not found

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *