Zelenský volal Bidenovi. Chce uskutočniť mierový summit na ukončenie konfliktu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas telefonického rozhovoru s prezidentom USA Joeom Bidenom navrhol, aby sa uskutočnil mierový samit. Rokovali by o návrhu, ktorý by viedol k ukončeniu konfliktu, informuje Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie Zelenského prezidentskej kancelárie.

„Volodymyr Zelenskyj zdôraznil, že Ukrajina sa usiluje o dosiahnutie mieru, a poznamenal, že je dôležité konsolidovať medzinárodné úsilie na dosiahnutie tohto cieľa,“ uvádza Ukrajinská pravda.

V polovici novembra tohto roku ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj predstavil účastníkom samitu ekonomicky najsilnejších krajín sveta G20 na Bali desaťbodový plán na ukončenie vojny. Predpokladá napríklad výmenu väzňov podľa vzorca „všetko za všetko“ alebo predĺženie platnosti dohody o vývoze obilia a poľnohospodárskych produktov z ukrajinských prístavov na neurčito či „radiačnú bezpečnosť“ v Ruskom okupovanej Záporožskej jadrovej elektrárni.

Ukrajinský prezident zároveň poďakoval Washingtonu za „bezprecedentnú“ pomoc, ktorú poskytol Ukrajine od februárovej ruskej invázie.

„Poďakoval som za bezprecedentnú obrannú a finančnú podporu, ktorú Spojené štáty poskytujú Ukrajine. Prispieva nielen k úspechom na bojisku, ale aj k stabilite ukrajinskej ekonomiky,“ povedal Zelenskyj.

Ruské útoky na ukrajinskú energetickú infraštruktúru spôsobili od začiatku októbra opakované výpadky elektrickej energie, ktoré pripravili milióny domácností o teplo, keďže teploty klesli pod bod mrazu.

Zelenskyj tiež vyzval Bidena, aby urobil všetko, čo je v jeho silách, na ochranu ukrajinského civilného obyvateľstva a kritickej infraštruktúry.

Zelenského desať bodov pre mierové rokovania

  1. Radiačná a jadrová bezpečnosť
  2. Potravinová bezpečnosť
  3. Energetická bezpečnosť
  4. Prepustenie väzňov a deportovaných osôb
  5. Vykonávanie Charty OSN
  6. Stiahnutie ruských vojsk a zastavenie násilia
  7. Spravodlivosť
  8. Ochrana životného prostredia
  9. Zabránenie ďalšej eskalácii
  10. Potvrdenie konca vojny

Denník Ukrajinska Pravda uvádza, že o telefonickom rozhovore informoval vedúci prezidentskej kancelárie Andrij Jermak. V skutočnosti k informácii pridal emotikon rakety, čo pravdepodobne naznačuje novú vojenskú pomoc zo strany Spojených štátov.

Okrem toho ukrajinský prezident informoval o „silných dohodách“ s USA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *