Zelenský trvá na tom, že to bola ruská raketa a chce, aby to vyšetrila Ukrajina

Ukrajinský prezident Volodomyr Zelenský naďalej tvrdí, že raketa, ktorá dopadla včera na Poľsko bola ruská.

Zelenský chce aj účasť Ukrajiny na vyšetrovaní tohto incidentu. Je naďalej presvedčený, že to bola ruská, a nie ukrajinská raketa.

„Nepochybujem o tom, že to nebola naša raketa alebo náš raketový útok,“ vyhlásil Zelenskyj v telefonickom rozhovore s novinármi.

„Som si istý, že by sme mali byť a budeme sa podieľať na vyšetrovaní. Chcem, aby sme boli spravodliví. Ak by sa ukázalo, že to bolo použitie našej protivzdušnej obrany, potom chcem dôkazy. Po prvé, vyšetrovanie, prístup a dáta, ktoré máte,“ dodal.

Vyzerá to, že všetko môže byt nakoniec inak a včerajšie informácie o tom, že do Poľska mala padnúť rakety vystrelená z Ruska, môže byť nakoniec rakety, ktorá mierila z Ukrajiny a chcela zostreliť ruské rakety, ktoré pálili na ukrajinské mestá.

Podľa predbežných zistení vypálili raketu, ktorá zasiahla Poľsko, zrejme ukrajinské sily – mierili na ruskú strelu, píše AP s odkazom na tri činitele USA.

Špekuluje sa o pôvodnom cieli ruskej rakety, proti ktorej mohla byť podľa zdrojov z USA vypálená ukrajinská strela, ktorá dopadla do Poľska. Server Nexta odkazuje na nepotvrdené informácie, že by mohla byť pôvodným cieľom elektráreň v Dobrotviru, ktorá sa tiež nachádza neďaleko poľských hraníc na Ukrajine. Ruské raketové útoky v utorok smerovali na rad ukrajinských elektrární. Ide ale zatiaľ iba o špekulácie a informácie nemožno overiť.

Podľa tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana by sa nemalo trvať na tom, že bola raketa odpálená z Ruska, pretože by potom mohlo ísť o provokáciu. „Stretol som sa s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom. Panuje všeobecné presvedčenie, že strela nebola ruskej výroby a toto tvrdenie naznačuje ďalšie skutočnosti, takže by sme nemali trvať na tom, že bola raketa odpálená z Ruska,“ vyhlásil Erdogan na summite G20 v Bali. „Bola by to provokácia,“ dodal s tým, že mier sa môže dosiahnuť iba pomocou dialógu.

Francúzsko vyzvalo na opatrnosť, typ rakety nemusí nutne potvrdzovať, ktorá krajina ju vypálila. „Je logické, aby sme k tejto otázke pristupovali s maximálnou opatrnosťou,“ uviedli francúzski predstavitelia podľa agentúry France-Presse. „Mnoho krajín má rovnaký typ zbraní, takže identifikácia rakety nutne nemusí viesť k odhaleniu, kto za tým stojí.“

NATO sledovalo raketu, ktorá dopadla v Poľsku, uvádza CNN s odkazom na armádneho predstaviteľa Severoatlantickej aliancie.

„Informácie o stopách (rakety) na radaroch boli poskytnuté NATO a Poľsku,“ povedal nemenovaný vojenský predstaviteľ NATO americkej CNN.

Nedodal ale, kto raketu odpálil a odkiaľ.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *