Zelenský nás bude milovať! Slovensko je pripravené odovzdať Ukrajine aj naše stíhačky Mig-29

Minister zahraničných vecí Rastislav Káčer oznámil ukrajinskej agentúre Interfax, že Slovensko je pripravené odovzdať Ukrajine naše stíhačky Mig-29.

Túto tému riešili naši traja ministri vo štvrtok priamo v Kyjeve s prezidentom Zelenským.

Na Slovensku sa tiež otvára opravovňa pre poškodenú ukrajinskú techniku.

„Stroje MiG-29 sme vám ešte neodovzdali. Ale sme pripravení tak urobiť. S našimi partnermi v NATO rokujeme o tom, ako to urobiť,“ povedal minister Káčer Ukrajincom.

„Myslím, že v najbližších týždňoch príde na Slovensko ukrajinská delegácia a my budeme spoločne s našimi americkými priateľmi pracovať na tom, aby sa to stalo skutočnosťou,“ dodal minister. 

Svetová banka plánuje do konca roka prideliť Ukrajine ďalších 1,7 miliardy dolárov

Svetová banka plánuje do konca roka 2022 prideliť Ukrajine ďalších 1,7 miliardy dolárov. V rozhovore pre agentúru Ukrinform to povedala Anna Bjerde, viceprezidentka Svetovej banky pre Európu a Strednú Áziu.

„Odhadujeme, že do konca roka 2022 vyčleníme ďalších 1,7 miliardy dolárov. Zvyšok prostriedkov bude pridelený začiatkom budúceho roka,“ povedal Bjerde. Uviedla, že vo všeobecnosti viac ako 50 % všetkej hospodárskej pomoci poskytnutej Ukrajine od začiatku vojny išlo prostredníctvom Svetovej banky.

Bielorusko pravdepodobne v dohľadnej dobe nenapadne Ukrajinu, usudzuje americký Inštitút pre štúdium vojny

Tlak Moskvy na Minsk zlyhal a priame zapojenie bieloruskej armády do vojny, ktorú Rusko rozpútalo vo februári na Ukrajine, je veľmi nepravdepodobné. K tomuto záveru dospel vo svojej analýze americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW). Navyše, vzhľadom na veľmi obmedzenú bojovú silu, ktorú má Minsk k dispozícii, by bieloruská intervencia na Ukrajine nemohla priniesť viac ako dočasné odklonenie ukrajinských pozemných síl z iných frontových línií, píše ISW.

Lukašenkova podpora vojny a nátlak Ruska na Bielorusko, aby sa zapojilo do bojov, pravdepodobne spôsobujú trenice v bieloruských ozbrojených silách, domnieva sa ISW. Bieloruská armáda si je vedomá značných strát, ktoré utrpeli ruské jednotky na Ukrajine, a nechce ich utrpieť sama, tvrdí.

Európska únia v pondelok zváži sankcie voči Iránu za dodávky dronov do Ruska

Členské štáty EÚ v pondelok zvážia sankcie voči Iránu za jeho represie voči demonštrantom v tejto krajine a za dodávky bojových dronov Rusku, ktoré použilo v agresívnej vojne proti Ukrajine. Iránska strana to naďalej popiera. Rozhodnutie sa prijme v Bruseli pred zasadnutím Rady EÚ na úrovni ministrov zahraničných vecí, uviedol vysoký predstaviteľ EÚ Josep Borrell, informovala webová stránka Ukrinform.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *