Zelenský má pre nás tvrdý odkaz: Nebojte sa Ruska a jeho jadrových zbraní!

Ukrajinská armáda pokračuje v protiofenzíve na severovýchode svojej krajiny, zatiaľ čo ruské sily vytvorili obrannú líniu medzi riekou Oskil a mestom Svätove. Potvrdilo to britské ministerstvo obrany v pravidelnej správe, ktorá sa opiera o zistenie spravodajských služieb.

„Rusko považuje udržanie kontroly nad touto zónou za dôležité, pretože ňou prechádza jedna z mála hlavných trás na dopĺňanie zásob, ktoré Rusko stále kontroluje zo svojej Belgorodskej oblasti,“ uviedlo britské ministerstvo na Twitteri.

„Rusko sa zrejme pokúsi v tejto oblasti tvrdošijne brániť, ale nie je jasné, či sily na ruskej frontovej línii majú dostatočné rezervy alebo zodpovedajúcu morálku, aby odolali ďalšiemu sústredenému ukrajinskému útoku,“ dodalo ministerstvo.

Inštitút pre štúdium vojny (ISW) však rokovania Rusov nechápe. Podľa expertov okupanti vykonávajú nezmyselné ofenzívne operácie okolo Donecka a Bachmutu na východe Ukrajiny, namiesto toho, aby sa sústredili na obranu proti postupujúcim ukrajinským protiofenzívam v Charkovskej oblasti.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že rokovanie Západu s Ruskom kvôli obavám z jeho jadrového arzenálu by bolo najhorším výsledkom, ktorý by Rusko povzbudil – a mohol by viesť k tretej svetovej vojne. Zdôraznil, že Západ by sa nemal báť ruského vydierania. „Nemôžem ani pochopiť, ako môžu svetové bezpečnostné a spravodajské agentúry a mocné mozgy pripustiť, aby Rusko vôbec pomýšľalo nad použitím jadrových zbraní,“ povedal.

Zelenskyj: Krym sa vráti Ukrajine, možno diplomatickou cestou

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore pre agentúru Reuters uviedol, že Ukrajina bude môcť žiť v mieri iba vtedy, keď získa späť všetky svoje územia. Povedal tiež, že Ukrajina chce Krym oslobodiť, ale nevylučuje ani diplomaciu. „Neexistuje žiadne východisko. Musíme územie deokupovať. Môže sa stať, že Krym bude vrátený diplomatickou cestou,“ dodal Zelenskyj.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *