Zelenského poradca odstúpil. Tvrdí, že za hrôzy v Dnipre môžu Ukrajinci

Oleksij Arestovyč, poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, odstúpil z funkcie v súvislosti s výrokmi o práci ukrajinskej protivzdušnej obrany, ktoré vyslovil v súvislosti s útokom na obytný dom v Dnepri. Arestovyč v sobotu vyhlásil, že za raketovým útokom na obytný dom v Dnepri stoja ukrajinskí obrancovia. Na odstúpenie poradcu upozornila nezávislá bieloruská tlačová agentúra Nexta. „Chcem ísť príkladom civilizovaného správania – urobíš zásadnú chybu, odstúpiš,“ napísal Arestovič v telegrame a zverejnil fotografiu rezignačného dokumentu.

Nezávislý poradca úradu ukrajinského prezidenta napísal list, v ktorom sa vzdal svojej funkcie v Kyjeve. „Kancelária prezidenta Ukrajiny prijala rezignáciu Oleksija Arestovyča na funkciu nezávislého poradcu,“ citovala vyhlásenie Zelenského kancelárie tlačová agentúra Nexta. Bývalý herec je prezidentovým poradcom od decembra 2020 a krátko po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu povedal, že vojna sa skončí v máji 2022.

Dôvodom odstúpenia je Arestovyčovo vyhlásenie, v ktorom tvrdí, že raketový útok na dom v Dnepri zavinila ukrajinská obrana. Podľa Arestovyča bola raketa Ch-22 zostrelená ukrajinskými obrancami a následne dopadla na obytnú budovu. Poradcovo tvrdenie následne prevzali ruské médiá a propaganda, za čo ho verejnosť ostro kritizovala. Následne sa za svoje slová ospravedlnil a v utorok na svojom profile na Facebooku zverejnil fotografiu svojho rezignačného listu.

„Chcem ísť príkladom civilizovaného správania – urobíš zásadnú chybu, odstúpiš,“ napísal Arestovič v telegrame a zverejnil fotografiu rezignačného dokumentu. Predtým sa za svoj komentár ospravedlnil a povedal, že ho dostihla únava. BBC poznamenáva, že Arestovyčove výroky o Dnipru hojne citovali ruské médiá.

Táto správa prišla krátko po tom, ako ukrajinskí záchranári po takmer 70 hodinách ukončili pátracie operácie v troskách domu v ukrajinskom Dnepri, ktorý v sobotu zasiahla ruská raketa. Podľa oznámenia záchranných služieb je počet obetí 44 mŕtvych a 79 zranených. Z trosiek obytnej budovy sa podarilo zachrániť 39 ľudí.

Kremeľ v pondelok poprel, že by bol za útok zodpovedný, a uviedol, že na vine je ukrajinská protivzdušná obrana. Odvolávala sa pritom na „niektorých ukrajinských úradníkov“. Práve Arestovyč v sobotu uviedol, že raketu, ktorá následne dopadla na dom v Dnepri, zostrelila ukrajinská protivzdušná obrana.

Ukrajinská armáda už v sobotu uviedla, že nemá zbrane, ktoré by dokázali zostreliť raketu Ch-22. Toto tvrdenie čiastočne potvrdila napríklad aj ruskojazyčná BBC, ktorá uviedla, že všetky moderné systémy, ktoré Západ doteraz poskytol Ukrajine, by mali problém zostreliť raketu Ch-22.

Podľa Kyjeva ruská raketa typu Ch-22 zasiahla v sobotu deväťposchodový dom so 16 vchodmi, v ktorom žilo približne 1 700 ľudí. Útok zničil viac ako 200 bytov, zabil 44 ľudí vrátane piatich detí a zranil 79 ľudí vrátane 16 detí. Zachránilo sa 39 ľudí vrátane šiestich detí. Podľa Hromadského polícia dostala hlásenia o 47 nezvestných osobách, z ktorých 23 našli mŕtvych. Štyria preživší boli identifikovaní v nemocniciach alebo ich kontaktovala rodina, ale o ostatných nie sú žiadne správy.

Išlo o najsmrteľnejší útok na civilistov od začiatku októbra, keď Rusko začalo pravidelne ostreľovať ukrajinské mestá a energetickú infraštruktúru, uviedla agentúra Reuters.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *