Prvá dáma Ukrajiny Olena Zelenská využila osobitný príhovor, v ktorom žiadala účastníkov Svetového ekonomického fóra, aby využili svoj vplyv na ukončenie ruskej agresie.
Zelenska delegátom v Davose povedala, že niektorí nevyužívajú svoj vplyv, alebo ho niekedy využívajú spôsobom, „ktorý ešte viac rozdeľuje“.
„Aký môže byť život vo svete, kde je dovolené tankom útočiť na jadrové elektrárne? Čo sa stane s infláciou, keď sa začnú rúcať štátne hranice a pošliapavať integrita krajín?“ pýtala sa.
„Táto vojna môže zájsť ďalej a spôsobiť, že sa krízy rozšíria, ak agresor neprehrá,“ dodala Zelenská.
Od svojho manžela Volodymyra Zelenského priniesla tri listy, ktoré odovzdala prezidentovi Švajčiarskej konfederácie Alainovi Bersetovi, predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej a pre čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, ktorý bol odovzdaný vicepremiérovi Liu He, ktorý sa zúčastňuje na Davose.
Na lístku sa píše, že „ak sa ľudia spoja, dokážu pohnúť horami“, prezradila Zelenská.
Výkonný riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre energetiku Fatih Birol uviedol, že ruská invázia na Ukrajinu vyvolala energetickú krízu bezprecedentného rozsahu. „Náš svet ešte nikdy nezažil energetickú krízu takej hĺbky a takej komplexnosti,“ povedal.
„Zároveň to bol veľký impulz pre rozvoj čistej energie. V minulosti boli čistou energiou obnoviteľné zdroje, elektromobily, účinnosť, tepelné čerpadlá, tie rástli, ale hlavným motorom boli environmentálne dôvody. Dnes je najväčšou hnacou silou [obnoviteľných zdrojov energie] energetická bezpečnosť – domáca energia je mierová energia.“
Beata Javorčíková, hlavná ekonómka Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBOR), uviedla, že od posledného stretnutia v Davose v máji sa zameranie zmenilo.
„V máji sme hovorili o rekonštrukcii [Ukrajiny]. Teraz sa zameriavame na prekonanie zimy, na to, čo sa deje tu a teraz“.
Javorčík uviedol, že medzinárodné orgány, ako napríklad Európska banka pre obnovu a rozvoj, sa sústreďujú na núdzovú rozpočtovú podporu a núdzové opravy. „Pomáhame udržať svetlá, teplo a vlaky v prevádzke,“ povedala.
Od začiatku vojny vo februári minulého roka utieklo do zahraničia najmenej 7 miliónov Ukrajincov a Javorčíková uviedla, že EBOR chce poskytnutím pomoci v nasledujúcich mesiacoch zabrániť ďalšej vlne utečencov. „Ľudský kapitál je rovnako dôležitý ako fyzický kapitál,“ povedala.
Von der Leyenová uviedla, že EÚ neopustí Ukrajinu. „Sme v nej tak dlho, ako to bude potrebné, a stojíme pri našich ukrajinských priateľoch,“ povedala.
Prezident Severného Macedónska Stevo Pendarovski povedal, že sa obáva, že západný Balkán je mäkkým miestom v bezpečnostnej architektúre Európy. Pendarovski na podujatí v Davose povedal, že Putinov režim sa roky snažil vyprovokovať ľudí v regióne prostredníctvom falošných správ a propagandy.
Predpovedal, že Rusko by sa mohlo pokúsiť odvrátiť pozornosť Západu od Ukrajiny a že región západného Balkánu je tomuto riziku vystavený viac ako pobaltské krajiny.
„Zdá sa mi, že takzvaným mäkkým miestom v celej paneurópskej bezpečnostnej architektúre je teraz, samozrejme, okrem Ukrajiny, pred týmto nebezpečenstvom zo strany Kremľa západný Balkán,“ povedal Pendarovski.