Zbrane z Ukrajiny prúdia teroristom do Afriky, vyhlásil nigérijský prezident Buhari

Nigérijská vláda tvrdí, že zbrane dodané zo Západu ukrajinskej vláde sa začali šíriť v západoafrickom regióne. Podľa nigérijského prezidenta sa tieto nelegálne zbrane začali „presúvať“ do regiónu.

Naliehavé varovanie nedávno vydal sám prezident Muhammadu Buhari. V oficiálnom vyhlásení zverejnenom na webovej stránke úradu nigérijského prezidenta Buhari „vyzval na väčšiu ostražitosť a sprísnenie bezpečnosti okolo hraníc a varoval pred zvýšeným počtom zbraní, munície a ďalších zbraní z vojny medzi Ruskom a Ukrajinou v povodí Čadského jazera“.

Je to zatiaľ najjasnejšie potvrdenie toho, že zbrane určené pre ukrajinské sily opúšťajú krajinu vo veľkom počte, ako sa mnohí pozorovatelia obávali vzhľadom na miliardy dolárov, ktoré do krajiny počas deväťmesačnej vojny prúdili.

Prezident Buhari povedal: „Žiaľ, situácia v Saheli a zúriaca vojna na Ukrajine slúžia ako hlavné zdroje zbraní a bojovníkov, ktorí posilňujú rady teroristov v oblasti Čadského jazera. Značná časť zbraní a munície, ktoré boli obstarané na vedenie vojny v Líbyi, sa naďalej dostáva do oblasti Čadského jazera a iných častí Sahelu.“

Pokračoval: „Zbrane používané vo vojne na Ukrajine a v Rusku sa tiež začínajú dostávať do regiónu.“

„Tento nelegálny pohyb zbraní do regiónu zvýšil šírenie ručných a ľahkých zbraní, čo naďalej ohrozuje náš spoločný mier a bezpečnosť v regióne. Preto je naliehavo potrebné, aby naše orgány hraničnej kontroly a ďalšie bezpečnostné agentúry urýchlene prijali spoločné opatrenia na zastavenie obehu všetkých nelegálnych zbraní v regióne,“ uviedol Buhari.

Kritici masívnych dodávok zbraní z USA na Ukrajinu už dlho poukazujú na to, že po vstupe týchto zbraní do krajiny neexistuje žiadna zodpovednosť ani primerané monitorovanie, čo predstavuje príležitosť pre zločincov, teroristov alebo lukratívnych obchodníkov so zbraňami na čiernom trhu.

V októbri začalo Fínsko upozorňovať, že aj ono je svedkom toho, ako sa zbrane dodané Západom na Ukrajinu dostávajú do rôznych krajín a do rúk zločineckých gangov.

NBI, ktorý je fínskym federálnym Národným vyšetrovacím úradom, vtedy vyhlásil poplach a vo svojom vyhlásení uviedol: „Zaznamenali sme náznaky, že tieto zbrane sa už dostali do Fínska.

„Zbrane dodané [rôznymi krajinami] na Ukrajinu sa našli aj vo Švédsku, Dánsku a Holandsku,“ citovali fínske médiá detektívneho superintendenta NBI Christera Ahlgrena.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *