Zaútočí Ukrajina na Rusko? Podľa Kremľa k tomu vyzývajú otvorene západné krajiny

Západné krajiny teraz otvorene vyzývajú Ukrajinu na útok na Rusko, tvrdí hovorkyňa kremelského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová.

Vo svojom prejave po tom, čo jeden z vrcholných britských ministrov vyhlásil, že ukrajinské údery na ruské ciele sú legitímne, varovala, že Západ by mal brať vážne sľuby Moskvy, že na údery na svojom území odpovie.

Jej komentáre prišli po tom, čo Rusko včera ohlásilo niekoľko výbuchov a požiar muničného skladu na juhu krajiny, čo je posledný z radu incidentov, ktoré jeden z najvyšších ukrajinských predstaviteľov označil za „karmu“.

„Ak by sa Ukrajina rozhodla zaútočiť na logistickú štruktúru ruskej armády, bolo by to podľa medzinárodného práva legitímne,“ povedal Wallace.

Začiatkom tohto týždňa iný britský minister uviedol, že by bolo legitímne, keby Ukrajina použila na ruskom území zbrane dodané Západom.

„Na ďalšie provokácie, ktoré by Ukrajinu prinútili k úderu proti ruským zariadeniam, bude Rusko reagovať tvrdo,“ povedala.

Rusko sa nenechá západnými predstaviteľmi na návšteve Ukrajiny odradiť od vykonania odvetných úderov na blízke ukrajinské ciele, varovala tiež.

„Pobyt poradcov zo západných krajín v rozhodovacích centrách Ukrajiny nemusí byť pre ruské odvetné opatrenia nutne problémom.“

Vyhlásenia západných lídrov však v globále tvrdia, že chcú mier a čo najskoršie ukončenie vojny.