Západné sankcie? Máme infláciu na nule a minimálnu nezamestnanosť, vyhlásil Putin

Ruský prezident Vladimir Putin pri utorkovej porade o ekonomických otázkach vyhlásil, že nezamestnanosť v Rusku sa podarilo znížiť na historicky najnižšiu úroveň a inflácia aktuálne klesla na nulu.

Pripustil však aprílový pokles výroby v automobilovom priemysle a pokles ťažby ropy, rovnako tak pokles dynamiky poskytovania úverov ruskému biznisu a hypoték obyvateľstvu. Vyzval vládu na zvýšenie príjmov ruských občanov a na poskytnutie dodatočných prostriedkov podnikom.

„Musíme aktívne povzbudzovať konečný dopyt v ekonomike, zaistiť rast príjmov občanov, poskytnúť biznisu dodatočnú hotovosť a úvery,“ vyhlásil Putin.

Májové tržby v maloobchode síce medziročne vzrástli o 5,4 percenta, „ale reálne – so zreteľom na infláciu – predsa len poklesli“, poznamenal šéf štátu. Dodal, že na povzbudenie domácej spotreby už bolo prijatých niekoľko opatrení, vrátane zvýšenia penzií a minimálnej mzdy o desať percent od 1. júna, ako aj životného minima a mnohých sociálnych dávok.

Prezident zdôraznil, že úroveň nezamestnanosti v Rusku „sa v apríli nachádzala na historicky najnižších číslach po celú dobu sledovania“, teda na štyroch percentách, a v máji počet registrovaných nezamestnaných dokonca ďalej klesol. Od druhej polovice mája sa podľa hlavy štátu taktiež zastavil rast cien v obchodoch.

„Infláciu sa podarilo skrotiť. Jej ročná miera k 27. máju predstavovala 17,4 percenta. Ale od druhej polovice mája sa rast cien zastavil. Teraz je inflácia na nule,“ vyhlásil Putin podľa TASS.

V nezávislých médiách, napríklad serveru Meduza, sa už predtým objavili hlasy anonymných zdrojov z Kremľa a ruskej vlády, že prezident neberie na vedomie problémy, ktoré ruskej ekonomike spôsobujú západné sankcie, uvalené v reakcii na ruský vpád na Ukrajinu.