Pred niekoľkými týždňami sme informovali o tom, že Deutsche Bank predpovedala, že v súvislosti s ohromujúcimi cenami plynu a elektriny v Európe bude stále viac nemeckých domácností kúriť palivovým drevom, čo sa zrejme naplnilo, pretože nemecké vyhľadávanie palivového dreva na Googli („brennholz“) odvtedy prudko vzrástlo.
Ale zatiaľ čo Nemci stále „hľadajú“ iba vo virtuálnej sfére, pre nespočet Poliakov je toto hľadanie až príliš reálne.
Podľa agentúry Reuters sa v Poľsku vytvorili pri uhoľnej bani Lubelski Wegiel Bogdanka rady stoviek osobných a nákladných automobilov, pretože majitelia domov v obavách z nedostatku dreva v zime čakajú celé dni a noci, aby sa pred nadchádzajúcou mrazivou zimou zásobili palivom na kúrenie v radoch pripomínajúcich komunistické časy.
Päťdesiatsedemročný dôchodca Artur prišiel v utorok zo Swidniku, vzdialeného asi 30 km od bane vo východnom Poľsku, a dúfal, že nakúpi niekoľko ton uhlia pre seba a svoju rodinu.
„Dnes boli postavené toalety, ale netečie tu voda,“ povedal po troch nociach, keď spal vo svojom malom červenom hatchbacku v plaziacom sa rade nákladných áut, traktorov ťahajúcich prívesy či osobných áut. „To je nepredstaviteľné, ľudia spia vo svojich autách. Pamätám si komunistické časy, ale nenapadlo ma, že by sme sa mohli vrátiť k niečomu ešte horšiemu.“
In Poland, where coal is king, dozens are lining up at the Lubelski Wegiel Bogdanka coal mine, waiting for days and nights to stock up on heating fuel. Read more: https://t.co/jVGwSEfLam pic.twitter.com/zZV3vtzEQk
— Reuters Business (@ReutersBiz) August 27, 2022
Arturova domácnosť je jednou z takmer 4 miliónov poľských domácností, ktoré sú pri vykurovaní závislé od uhlia (uznávam, že tieto domácnosti sú na tom pravdepodobne lepšie ako tie, ktoré sa spoliehajú na zemný plyn, ktorého cena rastie každý deň o 10-20 % a teraz je takmer doslova v stratosfére) a teraz sa stretávajú s nedostatkom a nárastom cien potom, čo Poľsko a Európska únia po februárovej invázii Moskvy na Ukrajinu uvalili embargo na ruské uhlie. Poľsko zakázalo nákupy s okamžitou platnosťou v apríli, zatiaľ čo blok nariadil ich vymiznutie do augusta.
Poľsko síce ročne vyťaží viac ako 50 miliónov ton z vlastných baní, ale dovážané uhlie, z veľkej časti z Ruska, je pre domácnosti základom vďaka konkurencieschopným cenám a skutočnosti, že ruské uhlie sa predáva v kusovom stave vhodnejšom pre domáce použitie.
Prudko rastúci dopyt donútil Bogdanku a ďalšie štátom kontrolované bane obmedzovať predaj alebo ponúkať palivo jednotlivým záujemcom prostredníctvom internetových platforiem, a to v obmedzenom množstve. Artur, ktorý si neželal uviesť svoje celé meno, povedal, že zhromaždil papiere od svojej rozvetvenej rodiny v nádeji, že si vyzdvihne všetky prídely paliva naraz.
Baňa plánovala v piatok predať palivo pre približne 250 domácností a v predaji bude pokračovať aj cez víkend, aby skrátili čakacie doby, povedala agentúre Reuters hovorkyňa bane Bogdanka Dorota Choma. Limity sú zavedené preto, aby sa zabránilo hromadeniu a zarábaniu na čiernom trhu, alebo dokonca predaju miest v rade, uviedla Choma.
Rovnako ako všetky poľské uhoľné bane, aj Bogdanka obvykle predáva väčšinu vyťaženého uhlia elektrárňam. V minulom roku predala menej ako 1 % svojej produkcie individuálnym zákazníkom, takže jej chýba logistika na priamy predaj paliva maloobchodným zákazníkom.
Lukasz Horbacz, šéf Poľskej obchodnej komory obchodníkov s uhlím, uviedol, že pokles ruského dovozu začal v januári, keď Moskva začala využívať železničné trate pre vojenskú dopravu.
„Hlavným dôvodom nedostatku je však embargo, ktoré nadobudlo účinnosť okamžite. To obrátilo trh hore nohami,“ povedal agentúre Reuters. Hovorca štátneho obchodníka s uhlím Weglokoks, ktorého vláda poverila zvýšením dovozu z iných krajín, sa odmietol vyjadriť, zatiaľ čo ministerstvo pre klímu nebolo k dispozícii. Vládni predstavitelia opakovane uviedli, že Poľsko bude mať dostatok paliva, aby uspokojilo dopyt.
EÚ chce položiť na papulu každého občana