Začne sa tretia svetová? Turecko sa vyhráža Grécku: Čakajte nás v noci!

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa nepokryte vyhráža Grécku. V rozhovore pred plánovanou cestou na Balkán sa nechal počuť, že jeho krajina Helénsku republiku vo všetkých smeroch prevyšuje a nebude sa toho zdráhať využiť to. Naznačil možný vojenský útok.

„Grécko si musí premyslieť, aké vzťahy s Tureckom chce. Ako hovorím, jednej noci môžeme prísť,“ citoval Erdogana v utorok grécky denník Kathimerini.

Už v pondelok po zasadnutí vlády turecký prezident v televízii povedal, že Grécko sa Turecku nevyrovná politicky, ekonomicky ani vojensky.

V ten istý deň aj turecký minister vnútra Süleyman Soylu vyhlásil, že utečenecký tábor pri Aténach je základňou pre teroristov, ktorých potom Grécko posiela do Turecka vykonávať útoky. Atény to označili za klamstvá a ďalšiu provokáciu zo strany Ankary.

Dlhodobo napäté grécko-turecké vzťahy medzi týmito dvoma historickými rivalmi a zároveň spojencami v NATO cez víkend opäť zostril svojou rétorikou turecký prezident, keď vyhlásil, že Grécko zaplatí vysokú cenu, pokiaľ bude naďalej svojimi lietadlami narušovať turecký vzdušný priestor v Egejskom mori.

V utorok napísal grécky denník Kathimerini, že v pondelok turecké drony narušili grécky priestor, keď preleteli nad ostrovom Kinaros.

Niektoré grécke ostrovy v Egejskom mori sú veľmi blízko Turecka a obe krajiny sa dlhodobo vzájomne obviňujú z narušovania priestoru a porušovania medzinárodného práva.

Vzťahy Grécka a Turecka v posledných rokoch kalí aj migrácia z Turecka do Grécka a prieskum ťažby vo východnom Stredomorí, okrem iného v oblasti Cypru, rozdeleného na grécku a tureckú časť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *