Začína to: Srí Lanka totálne zbankrotovala, ľudia protestujú, krajina nemá peniaze, ceny trhajú rekordy

Srílanský premiér Ranil Wickremesinghe vyhlásil, že krajina „zbankrotovala“, pretože čelí kríze s pohonnými hmotami a nedostatku potravín.

Srílanská centrálna banka zaistila devízové ​​prostriedky na zaplatenie dodávok pohonných hmôt a plynu na varenie, ktoré zmiernia ochromujúci nedostatok, uviedol vo štvrtok jej guvernér, ale polícia použila slzný plyn a vodné delo, aby zatlačila protestujúcich študentov.

Väčšina čerpacích staníc na Srí Lanke vyschla, pretože ostrovný štát bojuje s najničivejšou hospodárskou krízou od získania nezávislosti v roku 1948. U niektorých púmp v obchodnom hlavnom meste Kolombu stáli desiatky ľudí v radoch s plastovými kanistrami, zatiaľ čo v uliciach hliadkovali vojaci v bojovej výstroji útočnými puškami. Prevádzka bola veľmi slabá.

V rozhovore pre Sky News pán Wickremesinghe povedal: „Na vine je minulá vláda. Zničili ekonomiku.“

„Dostali sme sa do bodu, kedy Srí Lanka zbankrotovala, čo sa nikdy predtým nestalo.“

„Nemáme žiadne doláre, nemáme žiadne rupie.“

Dodal: „Nie sme v stabilnej situácii. Pociťujeme nárast cien pohonných hmôt.“

„Pociťujeme to a vieme, že to pôjde hore.“

„Našou hlavnou starosťou tiež je, že nemáme hnojivá na pestovanie av nadchádzajúcej sezóne nebudeme mať produkciu potravín.“

„Na Srí Lanke môže nastať potravinová kríza a mohla by trvať až do marca budúceho roka.“

Stovky študentov s čiernymi vlajkami pochodovali v centrálnej oblasti Fort v Kolombe a skandovali heslá proti vláde. Podľa svedka agentúry Reuters polícia opakovane strieľala slzný plyn a vodné delá, aby ich zatlačila späť.

Guvernér centrálnej banky P. Nandalal Weerasinghe na tlačovej konferencii povedal, že na zaplatenie dodávok pohonných hmôt a plynu na varenie boli uvoľnené adekvátne doláre, pričom bolo čiastočne využitých 130 miliónov dolárov získaných od Svetovej banky a prevodov peňazí od Srílančanov pracujúcich v zahraničí.

Hovoril po tom, čo centrálna banka na svojom zasadnutí ponechala úrokové sadzby na rovnakej úrovni s odkazom na aprílové masívne zvýšenie o 7 percentuálnych bodov, ktoré podľa neho prebieha v systéme.

Krajina je politicky aj ekonomicky stabilnejšia, povedal Weerasinghe a dodal, že zostane vo svojej funkcii. Dňa 11. mája novinárom povedal, že v prípade absencie politickej stability do dvoch týždňov odstúpi, pretože akékoľvek kroky, ktoré banka podnikne na riešenie hospodárskej krízy, nebudú v podmienkach nepokojov úspešné.

Opozičný poslanec Ranil Wickremesinghe bol minulý týždeň menovaný premiérom a menoval štyroch členov vlády. Ministra financií však zatiaľ nemenoval.

Inflácia by mohla v najbližších niekoľkých mesiacoch ďalej vzrásť na závratných 40%, ale je poháňaná prevažne tlakmi na strane ponuky a opatrenia banky a vlády už obmedzujú infláciu na strane dopytu, dodal guvernér centrálnej banky.