Začína sa Putinovi dariť? Jednota EÚ voči Rusku sa začína rozpadať, vyhlásil nemecký minister

Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck včera vyjadril nespokojnosť s tým, že jednota Európskej únie sa začína rozpadávať.

Uviedol to v nedeľu, čo je deň pred mimoriadnym summitom EÚ v Bruseli, na ktorom budú prezidenti a premiéri členských krajín diskutovať o embargu na dovoz ruskej ropy a plánoch na znižovanie závislosti od ruských energií. 

„Po tom, čo Rusko napadlo Ukrajinu, sme videli, čo sa môže stať, ak je Európa zjednotená,“ vyhlásil Habeck na tlačovej konferencii. „Dúfajme, že s ohľadom na zajtrajší summit to bude tak naďalej pokračovať. Začína sa to však čoraz viac rozpadať,“ dodal minister s tým, že jednota eurobloku v prístupe k Rusku je nedostatočá.

„Európa je stále obrovskou ekonomickou oblasťou s neuveriteľnou ekonomickou silou. A keď bude jednotná, dokáže túto silu využiť,“ povedal Habeck.

Zastavenie Ruska je spoločným poslaním všetkých civilizovaných krajín, vyhlásil poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak.

„Prečo svet venuje viac pozornosti Ukrajine ako Afrike alebo Východu?“ – taký naratív presadzujú ruskí agenti,“ napísal na Twitteri.

Vojna na Ukrajine nie je lokálnym konfliktom – je to otázka, aký bude svet zajtra, dodal.

Umožniť Rusku zvíťaziť by „otvorilo Pandorinu skrinku a uvrhlo ľudstvo do temného stredoveku“.

Podoljak ďalej uviedol: „V súčasnej dobe sa v Rusku odohráva mnoho konfliktov: Každý autokrat by bol schopný vyvolať územné konflikty, zmocniť sa krajín a vyhladiť národy.“

„Zastaviť Rusko je úlohou všetkých civilizovaných krajín. Ešte je čas, ale mali by sme sa poponáhľať.“