Medzi Srbskom a Kosovom v nedeľu výrazne vzrástlo napätie, ktoré súvisí s rozhodnutím kosovskej vlády zrušiť platnosť osobných dokladov a registračných značiek automobilov vydaných Belehradom. Nariadenie má začať platiť v pondelok. Politik z vládnej Srbskej pokrokovej strany Vladimir Đukanović na Twitteri napísal, že Srbsko bude zrejme nútené vykonať „denacifikáciu Balkánu“.
„Všetko mi hovorí, že Srbsko bude prinútené začať denacifikáciu Balkánu. Rád by som sa mýlil,“ tweetoval Đukanović, pričom použil termín „denacifikácia“, ktorým Rusko obhajuje svoju útočnú vojnu na Ukrajine.
Srbský prezident Aleksandar Vučić, ktorý je zároveň predsedom Srbskej pokrokovej strany, sa v nedeľu nechal počuť, že „Srbsko nikdy nebolo v komplexnejšej a zložitejšej situácii (ohľadne Kosova) ako dnes“. Vyzval síce všetkých na udržanie mieru, zároveň ale upozornil: „Ak nechcú zachovať mier, hovorím vám – Srbsko zvíťazí“.
Mitrovicu na severe Kosova boli v nedeľu počuť varovné sirény.
Od 1. augusta majú ľudia, ktorí pricestujú do Kosova zo Srbska, dostávať doklady totožnosti na prekračovanie hranice vydanej Prištinou s platnosťou na tri mesiace, informuje server Rádia Slobodná Európa. Opatrenie kopíruje dlhodobú prax, ktorú Belehrad uplatňuje pre občanov Kosova navštevujúcich Srbsko.
Navyše ale Kosovo ruší uznávanie registračných značiek automobilov vydaných Srbskom a označujúcich kosovské mestá. Srbské ŠPZ s písmenami KM pre Kosovskú Mitrovicu alebo PR pre Prištinu si budú musieť vodiči do konca septembra vymeniť za kosovské. Vláda pritom doteraz tieto značky tolerovala.
Etnickí Srbi žijúci na severe Kosova na protest proti nariadeniu v nedeľu zablokovali dva kľúčové hraničné priechody Jarinje a Brnjak.
Srbsko neuznáva nezávislosť Kosova a považuje ich za svoju provinciu. Podľa neho vláda v Prištine, ktorú pokladá za dočasnú, nemá právo uplatňovať žiadne administratívne opatrenia a regulácie, napríklad týkajúce sa registrácií automobilov. Väčšina krajín EÚ Kosovo uznáva, ale napríklad Rusko alebo Čína nie.
Srbsko, ktoré sa usiluje o vstup do EÚ, býva vnímané ako spojenec Ruska. Na jeho obhajobu už vystúpila hovorkyňa ruskej diplomacie Marija Zacharovová. Vydávanie dočasných osobných dokladov je podľa nej krokom k vyhnaniu Srbov z Kosova. „Rusko vyzýva Prištinu, a USA a EÚ, ktoré za ňou stoja, aby zastavili provokácie a rešpektovali práva Srbov v Kosove,“ vyhlásila.