Bielorusko je už len krok od zapojenia do vojnového konfliktu na Ukrajine. Tamojšia štátna agentúra Belta v pondelok informovala o tom, že sa bieloruský vodca Alexander Lukašenko a jeho ruský náprotivok Vladimír Putin dohodli na nasadení spoločnej regionálnej skupiny vojakov.
„Dostali sme príkaz, aby sme začali formovať túto skupinu,“ cituje Lukašenka agentúra. Od koho príkaz dostal, už nespresnil.
„Kvôli zhoršeniu situácie na západných hraniciach zväzového štátu sme sa dohodli na rozmiestnení regionálnej skupiny Ruskej federácie a Bieloruskej republiky,“ povedal bieloruský vodca.
Podľa vojenskej doktríny Únie Ruska a Bieloruska je útok na územie jedného z členských štátov považovaný za útok na oba. Z doktríny pochádza tiež termín regionálna skupina.
Doktrína uvádza, že akýkoľvek útok na území členského štátu Únie Ruska a Bieloruska, „ako aj všetky ďalšie akcie zahŕňajúce použitie vojenskej sily proti nemu“, bude považovaný za „akt agresie proti únijnému štátu“ a splnomocňuje Moskvu na „prijatie opatrení v reakcii“.
Lukašenko na tento dokument vo svojej pondelňajšej reči odkázal. Uviedol, že sa v ňom jasne píše, že ak dosiahne ohrozenie úrovne, ktorá práve nastala, nasadia oba štáty spoločné zoskupenia.
„Musím vás informovať, že formovanie tohto zoskupenia sa začalo. Myslím, že to už trvá dva dni,“ uviedol Lukašenko.
Posledná aktualizácia tejto vojenskej doktríny bola – zrejme zhodou okolností – zverejnená vo februári len pár dní pred začatím agresie na Ukrajine.
Bielorusko umožňuje ruskej armáde využívať svoje územie na útočenie na Ukrajinu, samo však svojich vojakov do bojov zatiaľ neposlalo. Aspoň podľa oficiálnych informácií.
Ruský web Gazeta.ru rámuje správu Lukašenkovým nepodloženým výrokom, že „NATO a mnoho európskych krajín zvažujú možnosti prípadnej agresie proti Bielorusku“. Súčasne dodávajú, že Lukašenko nariadil svojej tajnej službe KGB, aby vykonala „všetky nevyhnutné opatrenia protiteroristickej povahy“.
Kde presne bude špeciálna formácia Bieloruska a Ruska pôsobiť, zatiaľ nie je jasné. O tom, že sa ale niečo chystá, nasvedčovalo aj Lukašenkovo rozhodnutie z konca septembra, kedy nariadil uviesť všetky bezpečnostné zložky do stavu pohotovosti.