Vučič: Nechceme Kosovo v OSN. Budete nás bombardovať, vyhrážať sa?

Srbský prezident Aleksandar Vučič povedal, že kosovskí Srbi sa nevrátia do kosovských inštitúcií skôr, ako bude vytvorené Spoločenstvo srbských obcí, čo bola ich druhá podmienka popri podmienke týkajúcej sa pokút za poznávacie značky. Povedal, že ľudia si budú môcť predĺžiť platnosť svojich poznávacích značiek vydaných Srbskom ako zvyčajne. K návrhu Európskej únie (EÚ) na konečnú dohodu Vučič povedal, že Srbsko má svoje vlastné “červené línie”, informuje srbský informačný portál N1

“Povieme, že nechceme Kosovo v OSN, a čo potom – budete nás bombardovať, vyhrážať sa nám sankciami, čo?” Vučič povedal na mediálnej konferencii v Belehrade a dodal, že “nie je problém” okamžite pozastaviť rokovania, ale “ako si myslíte, že potom vyriešite tieto problémy”.

Na otázku, čo bude s predčasnými voľbami starostov štyroch obcí so srbskou väčšinou na severe Kosova, ktoré sú naplánované na 18. decembra a ktoré kosovskí Srbi vyhlásili, že budú bojkotovať, Vučič odpovedal, že kosovskí Srbi si stanovili podmienku – vytvorenie Spoločenstva srbských obcí.

Poznamenal, že to bola jedna z ich podmienok návratu do inštitúcií, okrem ich požiadavky, aby neboli pokutovaní za používanie poznávacích značiek vydaných Srbskom.

“Aj keby som chcel – a to nechcem -, nemohol by som Srbov v Kosove presvedčiť, aby niečo také urobili,” povedal srbský prezident.

Povedal, že “nás čaká neľahké obdobie”, ale verí, že “sa nám podarí zachovať mier a stabilitu”.

Vučič povedal, že poznávacie značky KM (vydané Srbskom) v Kosove “zostávajú a prežívajú” a že ich platnosť sa môže predĺžiť ako zvyčajne, pretože “s tým nie sú spojené žiadne povinnosti”.

“Pred dvoma dňami mali (Priština) lepšiu dohodu ako tú, ktorú dostali včera,” povedal Vučič a dodal, že v Kosove je 7 000 poznávacích značiek KM (vydaných Srbskom) a približne 2 000 v “centrálnom Srbsku”.

Je kľúčové, že vo vyhlásení vydanom po stredajšom stretnutí sa uvádza, že všetky predtým dosiahnuté dohody sa musia realizovať, povedal Vučič.

Uviedol, že situácia medzi Srbmi v Kosove je “vyhrotená” a že “ľudia majú plné zuby teroru zo strany prištinských úradov” a dodal, že Srbi majú plné zuby vydierania, šikanovania, zastrašovania a nechcú byť národnostnou menšinou.

Šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell v stredu večer uviedol, že hlavní vyjednávači Srbska a Kosova sa dohodli na opatreniach, ktoré majú zabrániť ďalšej eskalácii. “Srbsko prestane vydávať poznávacie značky s názvami kosovských miest a Kosovo zastaví ďalšie kroky súvisiace s preregistráciou vozidiel,” vysvetlil Borrell.

Hlavný vyjednávač Belehradu Petar Petkovič uviedol, že dohoda dosiahnutá s vyjednávačom Prištiny Besnikom Bislimim znamená, že sa nebude uplatňovať žiadna trestná politika voči vodičom kosovských Srbov, ktorých poznávacie značky vydané Srbskom zostanú v platnosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *