V prípade núdze platí pravidlo: menej kúriť. A páchatelia energetických trestných činov sa musia triasť od strachu. Porušovateľom nariadenia o plyne hrozia tresty odňatia slobody a pokuty.
Pokiaľ je v zime plynu príliš málo, chce federálna vláda vo Švajčiarsku zasiahnuť. V budovách vykurovaných plynom môže byť vnútorná teplota zvýšená maximálne na 19 stupňov. Teplú vodu je možné ohriať iba na 60 stupňov. Sálavé ohrievače alebo teplovzdušné stany by boli zakázané. Sauny a bazény by museli zostať studené.
Ale je to ešte horšie: kto poruší predpisy, môže byť odsúdený na trest odňatia slobody alebo dostať pokutu. V prípade úmyselného konania hrozí trest odňatia slobody až na tri roky alebo pokuta. Aj za nedbanlivé porušenie opatrení je možné uložiť pokutu.
„Porušenie národného zákona o dodávkach elektriny je vždy priestupkom alebo v niektorých prípadoch dokonca trestným činom a kantóny ich musia stíhať z moci úradnej,“ vysvetľuje Markus Spörndli, hovorca Spolkového ministerstva hospodárstva a energetiky. Zákon preto „neposkytuje žiadny základ pre správne pokuty“.
Pokuty však nemusia byť vyššie ako peňažné tresty a môže sa nimi zaoberať štátne zastupiteľstvo, hovorí Spörndli. Napríklad denná sadzba za pokuty je zvyčajne najmenej 30 frankov a najviac 3000 frankov. „Počet denných trestov sa určuje podľa zavinenia,“ pokračuje Spörndli. Výška denného trestu sa určuje podľa osobných a ekonomických pomerov páchateľa.
Nebude sa však konať žiadny rozsiahly hon na páchateľa energetických priestupkov. „Nie sme policajný štát,“ vyhlásil minulú stredu na mediálnej konferencii Spolkovej rady minister hospodárstva Guy Parmelin (62).
„Polícia neobchádza všetky domy, ale môže vykonávať selektívne kontroly,“ povedal Parmelin. Existujú aj predpisy v iných oblastiach, ktoré nie sú priebežne kontrolované.
„Návrhy vyhlášok vychádzajú predovšetkým z toho, že prevažná väčšina obyvateľstva dodržiava zákony,“ zdôraznil Spörndli.
Začne sa novodobé gestapo, bude aj u nás 🤬