Sociálnymi sieťami sa šíri emaily z okresného úradu v Ilave, kde krízové oddelenie rozposlalo žiadosť o vytypovanie najlepšej lokality v okrese pre migračný tábor. Starostovia mali odoslať najlepšie miesto, kde by sa mohol postaviť tábor pre nelegálnych migrantov.
Okamžite sa o situáciu začali zaujímať opoziční politici ako Marian Kotleba či Milan Mazurek. Kotleba bol dokonca osobne na mieste a urobil v Ilave nečakane veľkú demonštráciu, kde prišlo viac ako 500 ľudí, ktorí odmietajú stanové mestečko pre migrantov.
Polícia však na svojej stránke Hoaxy a podvody uvádza, že žiadny tábor pre migrantov sa nejde stavať. Minimálne nie teraz
Opýtali sme sa Ministerstvo vnútra SR, či sa teda máme pripraviť na tábory na Slovensku. Opäť sklameme fanúšikov sci-fi, pretože nám odpovedalo toto: „Ministerstvo vnútra SR neplánuje v Ilave stavať žiadne ďalšie stanové mestečko pre nelegálnych migrantov. V súčasnosti sa robí prieskum možností pre prípad, ak by po zimných mesiacoch prišla ďalšia vlna nelegálnych migrantov. Oslovené boli aj ďalšie prihraničné regióny s Českou republikou, čo ale neznamená, že v každom bude stáť tábor podobný tomu v Kútoch. Rovnako ako pri iných krízových situáciách, aj tu bolo cieľom nájsť najvhodnejšie umiestnenie pre prípad krízovej situácie v budúcnosti. Táto aktivita sa deje vo vzájomnej s účinnosti so samosprávou, na dobrovoľnej báze. Nelegálna migrácia je pochybnými osobami zneužívaná na politickú propagandu a snahu o polarizáciu spoločnosti.“
Šéf ĽSNS Marian Kotleba zvolal v pondelok ľudí, aby prišli vyjadriť svoju nespokojnosť pred okresný úrad v Ilave a chcel sa stretnúť so zamestnankyňou krízové oddelenia, ktorá mala email rozposlať. Na mieste sa zišlo cez 500 nahnevaných ľudí, ktorí odmietajú tábor pre migrantov vo svojom okrese.
Vedúca krízového oddelenia sa však podľa prednostky úradu nemôže s Marianom Kotlebom stretnúť pre „neodkladné pracovné povinnosti“. Prednostka úradu v Ilave sa dokonca odmietla rozprávať aj s poslancami Národnej rady z ĽSNS a odišla po pár vetách. Dodala však, že budú organizovať referendum, čo potvrdilo, že v ilavskom okrese sa plánuje mestečko pre migrantov.
Kotleba ani občania sa s touto informáciou však neuspokojili a skandovali heslá proti prednostke úradu, ktorá sa odmietla s poslancami či Kotlebom baviť na túto tému.
„Ja vám chcem oznámiť, že boli sme na tom okresnom úrade, za pani Časarovou, vedúcou odboru krízového riadenia. To je tá pani, ktorá všetkým starostom v okrese poslala správy, že ich žiada do dnešného dňa, do 11-tej hodiny vytypovať lokalitu na novy imigračný tábor pre Sýrčanov tu v okrese Ilava. Namiesto nej sa s nami v zasadačke úradu stretla pani prednostka okresného úradu v Ilave, ktorá nám oznámila, že nám nemá k tomu čo povedať, a že nás odkazuje na oficiálnu tlačovú správu ministerstva vnútra a s týmto odišla, že ona sa s nami nemá viac o čom baviť.“ odkázal pred okresným úradom stovkám nahnevaných občanov v Ilave.
Ako dodal Kotleba, takúto aroganciu štátnej moci ešte nevidel. Šéf ĽSNS s poslancami ešte v budove úradu hľadal niekoľko minút spomínanú vedúcu krízového oddelenia, snažil sa jej dovolať či dokonca jej boli zvoniť na zvončeku v jej bytovke a snažili sa s ňou kontaktovať. Telefón nedvíhala a Kotlebovcom či ľuďom, ktorí boli s nimi sa však neukázala.
Neskôr išiel dav občanov s Marianom Kotlebom do vedľajšej obce Slávnica. Dostal totiž informáciu o tom, že v tejto obci by mal byť postavený tábor pre migrantov.
Starostka obce sa však neozývala, okolo úradu boli desiatky policajtov. Po niekoľkých minútach, kedy sa snažil Marian Kotleba a občania kontaktovať so starostkou, sa starostka obce Slavnica objavila a informácie o tábore pre migrantov odmietla. Kotleba jej poďakovala občania tlieskali.
Ľudia v Ilave sa boja migrantov a spomínajú na krízu v roku 2015 a s ňou spojené teroristické útoky „Budeme sa báť večer chodiť na prechádzky a púšťať deti von!“ ozvala sa miestna obyvateľka.
Pozrite si celú reportáž z dnešnej akcie v Ilave: