„Vezmeme si Kyjev, rovnako ako Viedeň, Budapešť či Berlín!“ hlásia v ruskej TV popredné osobnosti

Ruský politik a bývalý generálny riaditeľ Roskozmosu Dmitrij Rogozin, ktorý sa na začiatku ruskej agresie na Ukrajine „preslávil“ slovami o konci spolupráce Ruska a Západu na projekte Medzinárodnej vesmírnej stanice a jej páde do atmosféry, opäť vytasil výhražnú rétoriku.

V ruskej štátnej televízii vyhlásil, že Rusi Kyjev neoslobodia, ale hlavné mesto Ukrajiny si vezmú. Rovnako ako si v minulosti vzali Viedeň, Berlín alebo Budapešť. Navyše spomenul, že ruské jednotky bojujú s NATO, nie s Ukrajincami.

Vo štvrtok Rogozin dorazil do diskusného programu propagandistu Vladimira Solovjova, kde sa pripomenul niekoľkými bezcitnými výrokmi. „Keď hovoríme denacifikácia, čo tým myslíme? Je to byť hrdý na to, že bolo za jeden deň zabitých 300 ukrajinských vojakov, alebo na 1000 zabitých denne? Toto je boj, toto je vojna. V skutočnosti sa už nikto navzájom neľutuje,“ povedal Rogozin.

Napriek tomu, že ruská armáda zápasí s radom neúspechov aj na území okupovaných oblastí Ukrajiny, Rogozin si kladie podstatne vyššie ciele. „Naozaj hlboko verím, že Kyjev dobyjeme, nie oslobodíme. Oslobodzujeme Donbas. Všetko ostatné si jednoducho vezmeme, ako sme si vzali Viedeň, Berlín či Budapešť,“ uviedol Rogozin.

Bývalý riaditeľ Roskozmosu tiež vykresľuje štáty Severoatlantickej aliancie ako hrozbu pre samotnú existenciu Ruska a poukazuje na „nenávisť“ členov NATO. „Nejde o vojnu s Ukrajinou, ale s NATO. Buď my, alebo oni.“ Bývalý šéf ruskej vesmírnej agentúry hovoril aj o tom, že si v minulosti rusko-ukrajinský konflikt nevedel predstaviť, a spomínal na svoje medové týždne v Kyjeve. „Mám toto mesto rád, ale vezmem si ho,“ doplnil Rogozin.

Z dočasne okupovaných oblastí Ukrajiny Rusko ukradlo pšenicu v hodnote najmenej 1 miliardy dolárov

Ako uvádza Ukrinform, agentúra Bloomberg o tom píše s odkazom na výskumné dáta NASA. „Ukrajina stratila najmenej 1 miliardu dolárov pšenice nazbieranej v regiónoch kontrolovaných Ruskom,“ píše sa v článku.

Je potrebné poznamenať, že štúdia bola vykonaná pomocou umelej inteligencie, ktorá analyzovala satelitné snímky a určila, kde bolo obilie zozbierané. „Takmer 6 miliónov ton pšenice bolo zhromaždených v regiónoch, ktoré nie sú pod kontrolou Ukrajiny. Takmer 88 % ozimných plodín zasiatych na okupovaných územiach bolo zozbieraných a väčšina plodín, ktoré neboli zozbierané, zostala pozdĺž frontovej línie,“ uviedla agentúra.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *