Veľmi ostrý Heger: Ak padne Ukrajina, Slovensko bude ďalšie na rade

Slovenský premiér vyhlásil silné a varovné slová. Eduard Heger počas Svetového ekonomického fóra vyhlásil, že ak Rusko porazí Ukrajinu, ďalšie na rade je Slovensko.

Vyhlásil to vo Švajčiarskom Davose a dodal, že Ukrajina musí vyhrať, informuje o tom televízia CNN.

Kritikou nešetril Heger ani pri štátoch, ktoré sú príliš závislé od ruských energii a vyzval lídrov, aby „prestali robiť kompromisy“ vo svojich zásadách. „V podstate sme na príliš dlho vymenili naše zásady za lacný plyn a ropu. Kompromisy s Putinom spôsobili vojnu na Ukrajine. Agresívnu vojnu, ľudia zomierajú,“.

Dodal aj to, že Ukrajinci „prelievajú vlastnú krv za naše hodnoty, aby sme my nemuseli“.

Západ nie je v otázke Ukrajiny jednotný, hovorí Zelenskyj

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyhlásil, že Západ nie je jednotný v otázke dodávok zbraní a ďalšej podpory jeho krajine.

„Jednota sa týka zbraní. Moja otázka znie: existuje táto jednota v praxi? Nevidím ju,“ povedal Zelenskyj, keď hovoril prostredníctvom videolinky na Svetovom ekonomickom fóre v Davose.

Nemecko – najväčšia európska ekonomika – sa počas konfliktu snažilo posielať na Ukrajinu ťažké zbrane, hoci to Zelenskij výslovne nespomenul.

Bol tiež citovaný, že neschopnosť Európskej únie dohodnúť sa na šiestom balíku sankcií zameraných na vývoz ruských pohonných hmôt ďalej signalizuje nedostatok jednoty.