Vedci vykonávajú neskoré klinické skúšky nového typu vakcíny proti COVID-19: vakcíny vypestovanej v rastlinách.
Vakcínu vyvinuli kanadská biofarmaceutická spoločnosť Medicago a spoločnosť GlaxoSmithKline. Pracoviská v USA, vrátane San Diega, v súčasnosti robia nábor dobrovoľníkov do štúdie fázy III, do ktorej sa zapojí 30 000 ľudí.
Vakcína v dvoch dávkach využíva častice vypestované v rastlinách, ktoré presne kopírujú tvar koronavírusu, na tréning imunitného systému.
„Je to zrkadlový obraz,“ povedal doktor Denis Tarakjian, ktorý vedie časť štúdie v San Diegu v Lekárskom centre pre klinický výskum.
Hoci tieto vírusom podobné častice majú podobnú štruktúru, sú to prázdne schránky, ktoré neobsahujú genetickú informáciu a nemôžu spôsobiť infekciu, povedal.
Vakcína Medicago sa nemusí zamraziť ako vakcíny od spoločností Pfizer alebo Moderna. Môže sa skladovať pri teplotách v chladničke podobne ako injekcia spoločnosti Johnson & Johnson, čo uľahčuje jej prepravu a nasadenie.
Všetky autorizované vakcíny COVID-19 na trhu trénujú imunitný systém pomocou fragmentu koronavírusu: proteínu spike. Namiesto fragmentu sú častice podobné vírusu Medicago navrhnuté tak, aby sa čo najviac podobali celkovej štruktúre patogénu.
„Ide o to, aby sa imunitnému systému podobal na vírus, aby sa proti nemu vyvinula naozaj pekná a silná reakcia,“ povedal Dr. Christian Ramers z Family Health Centers of San Diego.
Vedci experimentujú s časticami podobnými vírusom už od 60. rokov 20. storočia. Úrad pre kontrolu potravín a liečiv schválil prvé vakcíny využívajúce túto platformu v 80. rokoch 20. storočia na boj proti hepatitíde typu B.
K veľkému prelomu však došlo koncom roka 2000, povedal Dr. Peter Chin-Hong, odborník na infekčné choroby z Kalifornskej univerzity v San Franciscu, keď regulačné orgány povolili dve vakcíny proti ľudskému papilomavírusu alebo HPV.
„Vo svete HPV to urobilo zázraky. Išlo to od sily k sile,“ povedal. „Viac ako 90-percentná účinnosť v prípade HPV, takže dúfajú, že sa im to podarí aj v prípade COVID.“
Hovorca spoločnosti Medicago uviedol, že v prípade schválenia by sa COVID mohol stať prvou vakcínou svojho druhu pestovanou v rastlinách. Predchádzajúce VLP vakcíny boli pestované v baktériách, kvasinkách alebo určitých bunkách.
V malej štúdii fázy 1 sa zistilo, že jedna formulácia vakcíny COVID spoločnosti Medicago vytvorila desaťkrát viac protilátok ako ľudia infikovaní skutočným koronavírusom. Výsledky štúdie fázy 2 majú byť zverejnené tento mesiac.
Hlavnou úlohou výskumníkov bude teraz naverbovať dostatočný počet dobrovoľníkov do štúdie s 30 000 osobami, aby sa na vakcínu mohol objednať každý obyvateľ Kalifornie starší ako 16 rokov.
Výskumníci potrebujú dobrovoľníkov, ktorí majú 18 rokov alebo viac, neboli očkovaní vakcínou COVID-19 a nemali COVID.
„To, že dnes niečo máme, ešte neznamená, že zajtra nemôžeme nájsť niečo lepšie,“ povedal doktor Tarakjian. Povedal, že svet potrebuje čo najviac možností očkovania, aby mohol bojovať proti rôznym variantom vakcín.
„Toto je pre vás príležitosť podieľať sa na špičkovej technológii a byť riešením problému, ktorý ničí tento svet,“ povedal.
Spoločnosť Medicago dúfa, že štúdiu dokončí a výsledky predloží regulačným orgánom na posúdenie ešte tento rok.