Macron po návrate z Číny: Menej závislosti na USA a nezapájať sa do konfliktov, ktoré nie sú naše

Francúzsky prezident v rozhovore povedal, že „veľkým rizikom“, ktorému Európa čelí, je „zapájať sa do kríz, ktoré nie sú naše“.

Európa musí znížiť svoju závislosť od Spojených štátov a nenechať sa vtiahnuť do konfrontácie medzi Čínou a USA v súvislosti s Taiwanom, povedal francúzsky prezident Emmanuel Macron v rozhovore v lietadle, ktorým sa vrátil z trojdňovej štátnej návštevy Číny.

V rozhovore pre POLITICO a dvoch francúzskych novinárov po tom, ako počas svojej cesty strávil približne šesť hodín s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, Macron zdôraznil svoju obľúbenú teóriu „strategickej autonómie“, ktorá má z Európy, pravdepodobne pod vedením Francúzska, urobiť „tretiu superveľmoc“.

Povedal, že „veľkým rizikom“, ktorému Európa čelí, je, že sa „zapletie do kríz, ktoré nie sú naše, čo jej bráni v budovaní strategickej autonómie“, zatiaľ čo letel z Pekingu do Guangzhou v južnej Číne na palube COTAM Unité, francúzskeho lietadla Air Force One.

Si Ťin-pching a Komunistická strana Číny nadšene podporili Macronovu koncepciu strategickej autonómie a čínski predstavitelia sa na ňu neustále odvolávajú pri rokovaniach s európskymi krajinami. Stranícki predstavitelia a teoretici v Pekingu sú presvedčení, že Západ upadá a Čína je na vzostupe a že oslabenie transatlantických vzťahov pomôže tento trend urýchliť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *