Taliani v nedeľu vyberú v predčasných voľbách nové zloženie parlamentu. Najväčšiu šancu na úspech má pravicový blok, ktorý by podľa niektorých odhadov mohol získať väčšinu mandátov. Talianom pravicové strany sľubujú presadzovanie národných záujmov v Európskej únii (EÚ), striktnejšiu politiku proti migrácii, väčšiu podporu rodinám a pôrodnosti či zníženie daňovej záťaže živnostníkov. EÚ sleduje výsledky podľa odborníkov s obavami, predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová k talianskym voľbám uviedla, že ak bude situácia zložitá, má Brusel nástroje, ako zakročiť podobne ako proti Maďarsku či Poľsku.
„Môj prístup je taký, že s akoukoľvek demokratickou vládou, ktorá je ochotná s nami spolupracovať, budeme spolupracovať,“ povedala von der Leyenová vo štvrtok pri návšteve Princetonskej univerzity v USA. „Ak ale veci pôjdu zložitým smerom, máme nástroje, ako v prípade Poľska a Maďarska,“ dodala s tým, že sa uvidí, ako voľby v Taliansku dopadnú. Favoritom volieb je podľa prieskumov pravicový blok, v ktorom je okrem Ligy Mattea Salviniho ďalšia krajne pravicová strana Bratia Talianska a tiež formácia Silvia Berlusconiho.
„Čo to znamená, že veci pôjdu zložitým smerom? Že nevyhrá ľavica?“ uviedol Salvini, ktorý slová šéfky EK označil za miešanie sa do volebnej kampane. „Tá pani zastupuje všetkých Európanov, všetkých Talianov, nie len tých, čo volia ľavicu, plat jej platíme my. Pripadá mi to ako nechutná a arogantná vyhrážka,“ dodal Salvini. Povedal tiež, že v nedeľu volia Taliani, nie bruselskí byrokrati.
„Keby som bol šéfom Európskej komisie, staral by som sa viac o účty za energie,“ odkázal von der Leyenovej. Hovorca EK odmietol Salviniho kritiku. „Myslím, že je úplne jasné, že predsedníčka (EK) von der Leyenová nezasiahla do talianskych volieb, keď hovorila o nástrojoch a odkazovala na procedúry v iných krajinách,“ uviedol hovorca Eric Mamer.
Niektorí analytici si myslia, že EÚ sleduje s obavami prieskumy, podľa ktorých by sa mohla stať prvou talianskou premiérkou krajne pravicová politička Giorga Meloniová. Podľa komentára agentúry Bloomberg to môže otvoriť „Pandorinu skrinku“ čo sa týka ďalších krajne pravicových hnutí v Európe.
Zástupcovia Melóniovej strany tento mesiac v Európskom parlamente hlasovali proti rezolúcii, ktorá konštatovala, že Maďarsko už nemožno kvôli trvalému porušovaniu európskych hodnôt zo strany Orbánovej vlády považovať za plnohodnotnú demokraciu. Meloniová Orbána podporuje a označuje ho za „gentlemana, ktorý niekoľkokrát vyhral voľby podľa pravidiel“.
Prieskumy dávajú strane Bratia Taliansko až 25 percent hlasov, podľa niektorých je to hlavne tým, že ide o jedinú de facto opozičnú parlamentnú stranu. Všetky ostatné sa totiž podieľali na predchádzajúcej vláde širokej koalície. „Je jediná, ktorú sme ešte nevyskúšali,“ citovala televízia France 24 tento mesiac jedného z talianskych voličov. „Meloniová má podporu mnohých ľudí preto, že nie sú spokojní so súčasnou situáciou: inflácia, vysoké náklady na energie,“ myslí si politológ Piero Ignazi z Bolonskej univerzity.
Meloniová v kampani zdôrazňovala, že je proeurópska, podporuje NATO aj ďalšiu pomoc Ukrajine proti ruskej invázii. Jej dvaja spojenci – Berlusconi a Salvini majú ale v mnohom odlišné postoje, ktoré zjednotili na účely predvolebnej kampane. „Niektoré Salviniho výroky ma prekvapili, niekedy sa zdá, že je voči mne polemickejší ako k našim rivalom,“ povedala Meloniová nedávno v talianskej televízii.