V prípade vojny povolajú Slovákov od 19 rokov. Kto nepôjde bojovať, môže ísť do väzenia na pekne dlho

Vojna stále zúri na našich hraniciach a slovo mobilizácia sa skloňuje čoraz častejšie.

Ak by vláda Eduarda Hegera vyhlásila mobilizáciu, schválila by ju ešte prezidentka Zuzana Čaputová, ktoré je aj vrchnou veliteľkou Ozbrojených síl SR.

Každému mužovi staršiemu ako 19 rokov (a do 55 rokov) by prišlo oznámenie z Okresného súdu. Dostali by informácie o tom, kam a kedy sa majú dostaviť.

„Muži od 19 do 55 rokov, čo je približne milión Slovákov. Žiadne výnimky z povolania nie sú. No občan, ktorý zabezpečuje činnosť štátu, môže byť dočasne vyradený z mobilizačnej povinnosti,“ hovorí minister Naď. Za nesplnenie tejto povinnosti hrozí pokuta od 331 eur do 1 659 eur, ale aj väzenie až na 5 rokov.

Najprv by sa vycvičili tí, ktorí neboli na povinnej vojenskej službe, ktorá bola na Slovensko ešte pred pár rokmi. Muži by sa učili manipulovať so zbraňou a plniť rozkazy.

Dnes by do mobilizácie bolo zapojených zhruba milión mužov a dobrovoľne sa prihlásiť môžu aj ženy.

Tí, ktorí by mobilizáciu odmietli, dostali by pokutu až do výšky 1700€ či väzenie na 5 rokov.

„Nech ide minister obrany aj s hlavnou veliteľkou príkladom a nastúpia do prvej línii aby vedeli že vojna nie je ako počítačová hra. Skutočný boj levely nemá, a od stola je každý generálom. MY SLOVÁCI VOJNU NECHCEME A SVOJE DETI SI DO VOJNY POSIELAŤ NEBUDEME !!!“ píše Iveta v diskusii.